Nárok na sociální příspěvek mají i postižené děti

Dnešním dnem se mění podmínky vyplácení příspěvku na péči pro postižené lidi a seniory. Změnu přináší novela zákona o sociálních službách. Účinnost ale nabývá jen část zákona, díky které se zvýší příspěvek pro lidi s největším stupněm postižení. Nárok na příspěvek ve výši 2000 korun budou mít i chronicky nemocné děti do 18 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

postižené děti

Co si od ní slibuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, vysvětlila jeho mluvčí Štěpánka Filipová. "Podstatou té novely zákona o sociálních službách je, aby se celý systém sociálních služeb co nejvíce zefektivnil, aby se zvýšila kontrola v rámci daného systému. Především pak jde o to, aby peníze, které jsou určené na sociální služby, se dostaly tam, kde jsou skutečně potřeba," uvedla Filipová.

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením, hodnotí novelu jako kompromis. "My vnímáme novelu zákona o sociálních službách jako určitý kompromis. Nedomníváme se, že by výrazně zhoršovala situaci osob, o které je třeba pečovat. Na druhé straně to ale není průlomová změna zákona, která by nějakým významným způsobem měnila systém poskytování sociálních služeb," uvedl Krása.

Od roku 2010 se změna dotkne i příspěvků na péči v prvním stupni. Dosud lidé dostávali částku 2000 korun v hotovosti. Nově by měli dostávat v hotovosti jen polovinu. Další ve formě nepeněžního plnění. Změna se nemusí dotknout těch, kdo využívají dostupnou službu nebo o které pečuje rodina. O tom bude moci rozhodnout příslušný obecní úřad s rozšířenou působností. "Nově se totiž zavede kombinovaný způsob výplaty. Půjde o to, že jedna polovina dávky, ve výši 2000 korun, se bude vyplácet formou tzv. věcného plnění. Druhá se bude vyplácet klasicky penězi," řekla Filipová.

Zpřísnění se dotkne především těch, kdo mají v okolí dostupnou sociální službu a nevyužívají ji. Celou částku 2000 korun v hotovosti mohou podle ministerstva dál dostávat lidé, kteří službu využívají nebo jsou v péči rodiny. Podle Václava Krásy ale mohou vznikat komplikace. "Je vlastně povinností klientů, kteří pobírají první stupeň příspěvku na péči, aby využívali služeb akreditovaných poskytovatelů. Pokud jim bude péče poskytována jen v rodině, hrozí nebezpečí, že jim bude část příspěvku odebrána. I když tato formulace byla v novele nakonec velmi změkčena, přesto tam může docházet k tomu, že jim bude vnucována péče akreditovaných agentur na úkor rodinné péče," řekl Krása.

Přečtěte si také:
Vyplácení příspěvků na péči zdravotně postižených se od srpna změní
Národní rada postižených chce víc peněz na léčbu duševně nemocných
Zákon o hmotné nouzi nepamatuje na postižené
Ústavy sociální péče se bojí, že nebudou mít příští rok dost peněz
Šimerka: Některé kraje by měly více přispívat na sociální služby

Alena Adámková, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme