Nárokem Ratmíra Ratha na zabavené miliony se začne zabývat odvolací soud

Spor o miliony, které policisté zabavili při domovní prohlídce u exposlance Davida Ratha, projedná odvolací soud. Žalobu na ministerstvo vnitra původně podal dnes už zesnulý otec exhejtmana, lékař Ratmír Rath. Tvrdil, že přes 8 milionů korun bylo jeho. Šlo prý o vlastní celoživotní úspory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lékař Ratmír Rath stál od počátku kauzy na straně syna. „Zažili jsme samozřejmě horší situace - já osobně, tohle je ale jedna z nejhorších - když se tohle stane vašemu zamilovanému dítěti," uvedl v roce 2012.

Peníze, které se našly v domě exposlance Davida Ratha v Hostivici, si prý k synovi ukládal. Hodně údajně vydělával třeba v devadesátých letech v Kataru, kde pracoval několik let jako lékař - endokrinolog.

Teď Ratmíra Ratha u soudu zastoupí správce pozůstalosti, advokát Jan Vondráček. Chce, aby soud zjistil původ peněz.

„Soud prvního stupně se touto otázkou vůbec nezabýval a žalobu zamítl z procesních důvodů. A já mám za to, že to není správný postup. Proto na odvolání, které bylo podáno ještě profesorem Rathem, trvám a v tom řízení za něj budu pokračovat," uvedl Voráček.

Obvodní soud pro Prahu 7 předloni žalobu zamítl s odůvodněním, že policie peníze zabavila v souvislosti s trestním řízení. To tvrdí i Ministerstvo vnitra, které je podle mluvčí Martiny Němcové žalovanou stranou:

„Ministerstvo vnitra s žalobou nesouhlasilo s odůvodněním, že v občanském soudním řízení nelze přezkoumávat postup orgánů činných v trestním řízení. Obvodní soud pro Prahu 7 se s názorem ministerstva vnitra ztotožnil a žalobu zamítl."

O vrácení víc než 8 milionů korun se u soudu domáhal i sám exposlanec David Rath. Podle loňského pravomocného rozsudku na ně ale nemá nárok.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme