Narovnání vztahu mezi státem a církvemi se bude řešit až po volbách

Otevřeným problémem dál zůstává narovnání vztahu mezi českým státem a církvemi. Současné překlenovací vládě brání v jeho řešení omezený mandát. Premiér Jan Fischer to dnes řekl po setkání se zástupci církví, působících v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

"Vláda s tímto mandátem nepřijde s žádným podstatným řešením. Je třeba počkat na předčasné volby, až bude vláda komponována politicky," vysvětli Fischer po schůzce. Premiér zároveň doufá, že se po volbách najde politická vůle tento chronický problém řešit.

Na konto stávajícího návrhu zákona Fischer poznamenal: "Mně ten návrh připadal jako výsledek dlouho formované debaty a kompromisu. To, že nakonec neprošel, považuji za škodu. Je ale možné se k němu později vrátit."

Zdůraznil také, že komunikaci s církvemi vnímá jako velmi důležitou. Premiér zároveň ujistil představitele církví, že hodlá dialog s nimi rozvíjet, a to v kontextu celé vlády: "Budu dbát na to, aby jednotliví ministři věnovali dialogu a spolupráci s církvemi pečlivou pozornost." Fischer dále uvedl, že církve považuje za významné i v sekulárním Česku, a to zejména v kritičtějších situacích.

Reprezentanti křesťanských církví i Federace židovských obcí Fischerův zájem oceňují i přesto, že je jasné, že jeho vláda má pouze omezený mandát a principiálně nemůže věci řešit. Jako znamení otevřenosti a vstřícnosti vnímá schůzku na vládě Jan Graubner, předseda České biskupské konference: " Je tu otevřenost k tomu, abychom byli v kontaktu a společně hledali."

Pavel Černý za Ekumenickou radu církví ČR dodává: "Myslíme si, že máme určité závazky vůči společnosti ve které žijeme." I Jiří Daníček za Federaci židovských obcí setkání s premiérem vítá: "Byla to možnost informovat jej o životě židovské pospolitosti v Česku."

Podle Fischera jsou církve a náboženské společnosti významnými partnery a ve společnosti hrají důležitou roli. Své setkání s církevní reprezentací Fischer nazval "splátkou komunikativnosti".

Přečtěte si také:
Vysocí náboženští představitelé diskutovali v Evropské komisi
Jiří Schwarz o narovnání vztahu mezi státem a církvemi
Kazatel Daniel Kvasnička a jeho role v diskusích o narovnání vztahů státu a církví
Parlamentní komise o církvích: každý musí trochu slevit
S ekonomem prof. Janem Švejnarem o osudu zákona o odškodnění církví

Eva Hůlková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme