Epidemie stále sílí, v pondělí přibylo 3771 nakažených covidem, v nemocnicích je přibližně tisíc pacientů

Epidemie koronaviru v Česku dál sílí, v pondělí testy odhalily 3771 nově potvrzených případů, nejvíc od zhruba poloviny dubna. Před týdnem byl nárůst nově nakažených zhruba o 900 nižší. Vedle toho hygienici za pondělí zaznamenali 1281 lidí s podezřením na opakovanou nákazu. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 stoupl téměř na tisícovku, v pondělí vyžadovalo nemocniční péči 992 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:36 26. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někteří lidé se už i v horkých letním měsících snaží chránit proti koronaviru.

Za nárůstem počtu případů během léta stojí nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Každodenní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem postupně rostou od začátku června. Denní nárůst případů přes tři tisíce evidovaly statistiky už minulé úterý, během dalších dnů ale čísla pod tuto hranici opět klesla.

Testy v sobotu odhalily 953 případů koronaviru, mezitýdně vzrost počet hospitalizovaných

Číst článek

V pracovních dnech se v minulém týdnu pohybovaly počty nakažených od zhruba 2700 do 3200, o víkendu byly nižší. Za sobotu odhalily testy necelou tisícovku pozitivních, za neděli kolem tří set.

V nemocnicích bylo v pondělí s potvrzenou nákazou v mezitýdenním srovnání o 333 pacientů více, oproti neděli stoupl jejich počet o 131 hospitalizovaných. V těžkém stavu je nyní 36 osob, před týdnem jich bylo o čtrnáct méně.

Laboratoře v pondělí provedly přes 6700 PCR testů a kolem 5600 antigenních testů. Pozitivita vzrostla u všech typů testů. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, oproti minulému pondělí stoupla z 35 na 39 procent.

Nakažlivější submutace

U epidemiologických testů, které se provádí například kvůli kontaktu s nakaženým, se pozitivita zvýšila o 2,5 procentního bodu na téměř 23 procent a u preventivních testů stoupla o necelé dva procentní body na jedenáct procent.

V Česku je nejvíce hospitalizovaných pacientů s potvrzenou nákazou koronavirem od konce dubna

Číst článek

Stoupá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel.

K úterý činí 155, tedy o osm více než v pondělí. Před týdnem byla incidence 109. Nejvyšší hodnotu má i nadále v Praze, kde stoupla na 246.

Za nárůstem počtu případů během letních měsíců stojí nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Odborníci očekávají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. Reálný počet nakažených, o kterých se neví, je podle odhadů několikanásobně vyšší.

Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře přes 3,97 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje zhruba 280 tisíc podezření na opakovanou nákazu. S covidem dosud v Česku zemřelo 40 403 lidí.

Plně naočkováno bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a asi 4,26 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny. Zhruba týden se už lidé mohou nechat očkovat i druhou posilující dávkou, zatím si pro ni přišlo 25 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme