Nasazení vojáků a policie na hranice se podle ministra vnitra musí zrychlit

500 policistů a 300 vojáků se zapojilo do cvičení kontrol na česko-rakouských hranicích. Akce byla zaměřená na možný zvýšený příliv uprchlíků. Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD je výsledek cvičení uspokojivý. Nasazení jednotek se ale musí zrychlit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desítky policistů a vojáků kontrolovaly hraniční přechody do Rakouska v Jihočeském a Jihomoravském kraji

Desítky policistů a vojáků kontrolovaly hraniční přechody do Rakouska v Jihočeském a Jihomoravském kraji | Zdroj: ČTK

„My jsme si stanovili cíl, že je potřeba akční čas ještě zkrátit. Ideál pěti hodin, ke kterému směřujeme, dnes dosažen nebyl. Ale s tím jsme ani nepočítali. Do budoucna jsme přijali některá opatření, abychom se k tomuto ideálu dostali,“ uvedl ministr.

Smíšené hlídky policistů a vojáků na zkoušku obnovily kontroly na 20 hraničních přechodech v Jihomoravském a Jihočeském kraji.

„Namátkově zastavujeme všechna motorová vozidla. Nejenom osobní, dodávková, ale i nákladní. Řidiči musí předložit doklady totožnosti, eventuálně nechat nahlédnout do zavazadel,“ vysvětloval mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura s tím, že kontrolováni byli i chodci.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích cvičení policistů a vojáků na možné znovuzavedení kontrol na česko-rakouské hranici mluvil plk. Martin Vondrášek, 1. náměstek policejního prezidenta

Scénář cvičení počítal s tím, že se změní hlavní migrační trasa, která nově povede přes české území. Policisté a vojáci si na hranici s Rakouskem, která měří 464 kilometrů, chtěli vyzkoušet, zda jsou na případné znovuzavedení kontrol připraveni.

Cvičení podle ministra vnitra nabylo na významu kvůli dění v Německu a Rakousku, které se připravují na silnou migrační vlnu. Německo avizovalo zvýšené kontroly na hranicích. V tom případě by v Rakousku zůstaly desítky tisíc běženců, kteří by mohli hledat cestu do Německa i přes Českou republiku.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme