Naše odbory patří mezi vstřícné

Naše odborové organizace jsou velmi vstřícné k vedení firem. České odbory patří k jedněm z nejmírnějších. To tvrdí studie Světového ekonomického fóra a Harvardovy univerzity. V pomyslném žebříčku jim patří desáté místo. Podle šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka je to dáno především lidmi, kteří z minulého režimu ještě nejsou zvyklí vyjadřovat ostřeji své názory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonostrace odborů | Foto: Jan Rosenauer

S výsledky studie vpodstatě souhlasí. "U nás dochází ke generační výměně a ta stará generace nebyla zvyklá manifestovat a vyjadřovat své názory, proto jsme možná dopadli v tom hodnocení takto. Samozřejmě je tady i určitá úvaha, že jsme žili v určitém systému, který takové projevy nedovoloval. Řekněme si otevřeně, že určitá skupina obyvatel ani není zvyklá, aby se takto vyjadřovala a do budoucna si myslím, že se to určitě změní."

Dufek ale nesouhlasí s názorem, že mírnost odborů podporuje i fakt, že jejich zástupci často sedí v dozorčích radách firem. "Já si myslím, že v žádném případě, protože mohu dát příklad z Německa, kde je Rada pracujících, kde jsou také odboroví funkcionáři, ale je to spíš otázkou toho, jestli někteří představitelé nejsou víc politici než odboráři."

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme