Naše polní nemocnice se vrátila z Afghánistánu

Z mise v Afghánistánu se vrátil personál 6. polní nemocnice. Sedm desítek vojáků teď čeká třídenní karantétnní vyšetření. Čeští lékaři se v Afghánistánu starají o své armádní kolegy z mise ISAF, kteří zajišťují bezpečnost v Kábulu a jeho okolí, a pomáhají i místním obyvatelům. Během půlročního fungování nemocnice ošetřili na 9000 civilistů a přes 1000 vojáků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čeští vojáci | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

V Praze - Ruzyni přistálo letadlo se 70 vojáky 6. polní nemocnice. Přiletěli z Afghanistánu, kde byli půl roku. Vojáci se na své kamarády, kteří přiletěli už před týdnem, vrhli téměř jako kobylky. Půlroční pobyt v Afghánistánu je hodně semknul. "Obrovská bída," říká Pavla Valtíková o tom, jaký dojem si z Afghánistánu přiváží.

Martina Mádrová nemůže zapomenout na malého pětiletého chlapce, který se při jedné svatbě popálil a ophořely mu vlásky. Ženy z nemocnice si s ním hrály. Měli jsme tam obrázkové knížky se zvířátky, umí poznat kočičku, pejska, motýlka, ptáčka, umí spoustu českých slvlovíček, je úžasný." Nyní je v Afghánistánu 11. polní nemocnice, ale vojáci odjeli s pocitem rozdělané práce. Někteří lidé ještě nejsou uzdraveni, "tak to nás mrzí určitě." Venku před letištěm mezitím čekaly nedočkavé rodiny vojáků.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme