Naše účast v Iráku by měla být jasná příští týden

Spojené státy požádaly Českou republiku o součinnost při možném zásahu proti Iráku. Ta spočívá mimo jiné v navýšení počtu vojáků naší protichemické jednotky, která je nyní v Kuvajtu. Požadavek musí nejprve schválit politici, teprve pak může začít jednat Ministerstvo obrany, říká šéf rezortu Jaroslav Tvrdík. "V tuto chvíli je záležitostí politické reprezentace, aby se vyjádřila k této téměř nejzávažnější otázce roku 2003." Ministr Tvrdík předpokládá, že rozhodnuto by mohlo být do konce příštího týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci-česká protichemická jednotka

vojáci-česká protichemická jednotka

"Rozhodnutí vlády bude pravděpodobně na kraji příštího týdne. Jednání výborů a obou komor se dá očekávat po volbě prezidenta České republiky, to znamená od čtvrtka příštího týdne."

Finanční náklady spojené s posílením naší jednotky v Perském zálivu odhadl ministr Tvrdík na 120 miliónů korun. Nebude však žádat navýšení rozpočtu pro svůj resort.

Naše protichemická rota v Kuvajtu má nyní 250 specialistů. "Jsme připraveni navýšit český protichemický kontingent řádově na úroveň praporu, to je zhruba o 100 vojáků." Přistoupí-li Česko na požadavky Spojených států, bude mít možnost účastnit se rozhodování prostřednictvím svého zástupce na úrovni generála vyslaného do štábu spojenců.

Podle amerických partnerů je naše protichemická jednotka je v případné operaci proti Iráku těžko nahraditelná. Už v první válce v Perském zálivu si Spojené státy ověřily přednosti českých chemiků a několik měsíců zvažují možnost nasazení elitní skupiny. Vzhledem k vážnému podezření, že má Saddám Husajn v plánu použít zbraně hromadného ničení, přikládá Pentagon protichemické jednotce klíčový význam při ochraně vojsk i civilistů.

Spojené státy přislíbily pomoc například s dopravou tak, aby se finanční náklady nestaly pro českou stranu limitujícím faktorem. O detailech vojenského plánování jednat příští týden ve Washingtonu první zástupce náčelníka generálního štábu generál Miroslav Kostelka.

Jednání o české účasti v případném útoku proti Iráku se zatím odehrávají bez prezidenta Václava Havla. Premiér Vladimír Špidla údajně prezidenta, který je i vrchním velitelem ozbrojených sil, nepozval na včerejší jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu.

Mluvčí kabinetu Anna Stárková tvrdí, že Špidla bude s prezidentem mluvit až dnes večer na zámku v Lánech. Právě tam Havel pozval bývalé a současné ústavní činitele, aby se s nimi před svým odchodem z Pražského hradu rozloučil.

Washington soustřeďuje v oblasti Blízkého východu své vojenské jednotky, o kterých se soudí, že zaútočí na Irák. USA už vyslaly do oblasti Perského zálivu zhruba 65.000 vojáků. Nejméně dalších 25.000 tam dorazí v příštích týdnech. V útoky by Američany podpořili především Britové a patrně i jejich další spojenci, i když někteří, například Němci, jsou zatím zdrženliví.

Šéf mezinárodního týmu inspektorů Hans Blix řekl Radě bezpečnosti, že Irák porušil sankce OSN. Podle Blixe Bagdád v rozporu se sankcemi dovezl raketové motory a suroviny pro výrobu pevných paliv pro rakety.

Rada bezpečnosti OSN už loni schválila rezoluci, která hrozí Bagdádu vážnými následky, pokud Iráčané požadavky mezinárodního společenství nesplní.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme