Jde nám o zisk, říká Drtina o kalendářích s nacisty. ‚Nemorální, ale ne trestné,‘ hodnotí Hamáček

Po několika letech opět vzbudilo rozruch nakladatelství Naše vojsko. Do své nabídky zařadilo kalendář s portréty osobností nacistické třetí říše. Za to jej kritizovali i velvyslanci Izraele a Německa. Případem se již zabývá policie. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je něco takového nevkusné a nemorální. Jak ale řekl serveru iROZHLAS.cz, už dříve policie konstatovala, že to není trestné. Nakladatelství se hájí, že je vše za účelem zisku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář osobností třetí říše na rok 2021

Nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář osobností třetí říše na rok 2021 | Zdroj: Naše vojsko

„Používat ke generování zisku předměty s podobiznami nacistických vůdců je z mého pohledu nevkusné a nemorální. Nevkus v tomto směru ale bohužel není trestný čin. K tomu ostatně došly orgány činné v trestním řízení, které se tím opakovaně zabývaly,“ řekl serveru iROZHLAS.cz ministr vnitra Hamáček.

Prodej triček a hrnků s podobiznou Hitlera není propagace nacismu, uzavřela policie. Cílem byl jen zisk

Číst článek

Nakladatelství totiž už v minulosti prověřovala policie kvůli nabídce hrnků a triček s podobiznou německého nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Případ ale odložila. „Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ informoval před dvěma lety mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Problémem podle něj bylo, že „v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů či osob“.

Mezitím se do nabídky dostaly i trička a hrnky s dalšími představiteli třetí říše – například s „katem českého národa“, zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, státním ministrem K. H. Frankem, osvětimským „doktorem“ Josefem Mengelem, jedním z tvůrců holokaustu Adolfem Eichmannem a dalšími. Později pak přibyly i popelníky a nyní i kalendář na rok 2021.

Chybějící legislativa

I nyní Naše vojsko vyšetřuje policie. „Věcí se zabýváme a prověřujeme ji,“ řekl serveru Aktuálně.cz policejní mluvčí Daněk. Jak ale lze usuzovat z dřívějšího rozhodnutí policie i vyjádření Hamáčka a ministerstva vnitra, pravděpodobně policie případ opět odloží.

'Jsme v demokracii, kde můžeme cokoliv.' Nakladatelství dál prodává trika s Hitlerem

Číst článek

„Obecně lze k vlastnictví či vystavování předmětu spjatých s nedemokratickými režimy uvést, že pokud dotyčná osoba vlastní tyto materiály pouze jako historická fakta, bez snahy o jejich šíření v rámci extremistické subkultury, není trestně odpovědná. U této osoby absentuje především subjektivní stránka trestného činu, a proto její celkové jednání nelze kvalifikovat jako trestné,“ popsala mluvčí resortu vnitra Hana Malá.

Aby šlo o trestný čin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, muselo by podle Malé jít o nošení symbolů spjatých s extremistickým hnutím a dávat je na odiv ostatním. Nejjednodušší je situace u symbolů, jako jsou hákový kříž nebo znak SS.

Problém podle Malé nastává u zástupných symbolů. „U nich je třeba prokazovat jejich skrytý význam a zejména míru identifikace s tímto skrytým významem a obsahem symbolu. Trestní postih extremistické symboliky by byl také možný, pokud by se prokázalo, že daným jednáním dotyčný popírá, zpochybňuje, schvaluje nebo se snaží ospravedlnit nacistické, komunistické nebo jiné genocidium nebo jiné zločiny nacistů a komunistů proti lidskosti,“ popsala Malá.

‚Účelem je zisk‘

Podle ředitele nakladatelství Emericha Drtiny nejde o propagaci nacismu. „Vše vydáváme za účelem zisku. Více k tomu nemám co dodat,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Už dříve řekl, že je „obchodník, a ne nějaký neonacista“. „Každá osobnost má nějaký význam v historii. Nechceme být jako za socialismu. Co se nesmělo, to se škrtalo a nesmělo se to psát. Myslím si, že dnes jsme v demokracii, kde můžeme cokoliv,“ řekl tehdy Drtina. „Eticky je to na hraně, ale nedělám tady žádnou propagaci.“

I am shocked and disgusted that such a calendar, with images of Nazi war criminals, is being sold

21:19 – 25. 05. 2020

57 605

S tím ale nesouhlasí velvyslanci Izraele a Německa v České republice. „Jsem šokovaný a znechucený z toho, že se takový kalendář s fotografiemi nacistických válečných zločinců prodává,“ napsal na twitteru izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Products that glorify the worst criminals in human history are unbearable. I cannot understand that someone makes, sells or buys such trash. I am glad that a discussion has arisen in 🇨🇿 that has suffered so much from the Nazis as to whether you want to tolerate this any further.

21:37 – 25. 05. 2020

48 429

Podle zástupce našeho západního souseda Christopha Isranga jde o předměty, které „oslavují nejhorší zločince v lidské historii“, což je nepřípustné. „Nedokážu pochopit, že někdo vyrábí, prodává nebo si kupuje takový odpad,“ napsal na twitteru. Ocenil také, že se v České republice, která si od nacistů vytrpěla tolik, rozhořela diskuse, jestli je něco takového možné tolerovat. Israng už v minulosti upozornil na prodej masek s podobou Hitlera v centru Prahy.

Změna zákona

Předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma požádal v pondělí poslance, aby iniciovali změnu uvedených paragrafů tak, aby explicitně označili prodej jako formu propagace.

Nakladatelství prodávalo hrnky a trička s Hitlerem. Přáli si to zákazníci, tvrdí

Číst článek

„Myslím si, že ten zákon, tak, jak je, by měl stačit. Koukal jsem se například na podobné paragrafy v německém zákoně a v polském zákoně a všude je to velmi podobné. Mluví se o propagaci a nikoho by nenapadlo, že jestliže někdo vydává kalendář nebo produkuje hrnky či trička a prodává je, takže to kvůli tomu není propagace,“ řekl později pro Radiožurnál.

Jako příklad uvedl například sportovní kluby, které vydávají propagační předměty se svým logem, čímž dosahují zisku, ale zároveň „by nikoho nenapadlo, že by nemělo jít o propagaci“. „Jsem přesvědčen, že tak předchozí posouzení bylo špatné a že v každém případě jde o propagaci,“ dodal s tím, že podal trestní oznámení.

„Myslím si, že je zapotřebí zastavit šíření propagace nacismu, a nemám pochybnosti o tom, že jestliže někdo vydává kalendář s portréty nacistických zločinců, kteří byli odsouzeni norimberským soudem, je to nepochybně propagace,“ vysvětlil předseda správní rady Nadačního fondu obětem holokaustu.

Petr Jadrný, tpa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme