Soud vrátil případ nakladatelství Naše vojsko a kalendářů s nacistickou tematikou k došetření
Obvodní soud pro Prahu 5 vrátil k došetření případ nakladatelství Naše vojsko a jeho ředitele Emericha Drtiny. Ty policie viní kvůli prodeji reklamních předmětů s nacistickou tematikou. Během jednání v jiné Drtinově kauze to v úterý řekla soudkyně Kateřina Ctiborová. Z informací na justičním webu vyplynulo, že státní zástupce podal proti rozhodnutí stížnost. Případ souvisí se zásahy policie v nakladatelství loni v červnu.
Žalobci kladou Drtinovi a nakladatelství Naše vojsko za vinu, že spáchali trestné činy založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a výtržnictví. Hrozí za to až desetiletý trest.
Hrnečky, popelníky i kalendáře s Hitlerem. Policie zasahovala v obchodě nakladatelství Naše vojsko
Číst článek
Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa. Vydavatel se na serveru iROZHLAS.cz hájil tím, že nešlo o propagaci, ale o byznys.
Kvůli kalendářům, které Naše vojsko prodávalo, podalo trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací, například Federace židovských obcí. Kritizovali je i izraelský a německý velvyslanec v ČR.
Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát pak loni v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.
Policie nakladatelství prošetřovala už dříve, předtím prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.
Poslanci plánují zakázat prodej věcí s nacistickou tematikou. Nechtějí opakovat kauzu Naše vojsko
Číst článek
Policisté podle tehdejšího vyjádření mluvčího Jana Daňka neprokázali, „že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti“.
Recepty z konopí
Soud v úterý uložil šéfovi Našeho vojska Emerichu Drtinovi roční podmíněný trest za distribuci knihy Recepty z konopí. Zároveň mu zakázal na čtyři roky působit ve statutárních orgánech vydavatelství. Nakladatelství udělil soud peněžitý trest 100 000 korun a povinnost uveřejnit rozsudek.
Drtina byl již za šíření toxikomanie kvůli stejné publikaci odsouzen dříve, podle obžaloby však s prodejem následně nepřestal. Vydavatel vinu odmítá, na místě se odvolal.
Jde nám o zisk, říká Drtina o kalendářích s nacisty. ‚Nemorální, ale ne trestné,‘ hodnotí Hamáček
Číst článek
Drtina podle obžaloby distribuoval knihu Recepty z konopí. V publikaci jsou návody na přípravu pokrmů z rostliny tak, aby měly co největší omamný účinek. Muž podle státního zástupce Jiřího Richtera věděl, že se dopouští trestného jednání. V roce 2014 byl totiž za vydání a prodej stejné knihy již pravomocně potrestán. Publikaci však z prodeje nestáhl.
Vydavatel u soudu uvedl, že nemohl další prodej knihy ovlivnit. „Já to neumím stáhnout z distribuce,“ prohlásil. Dodal, že Naše vojsko již prodalo publikaci dalším knihkupcům, a nemohlo jim ji sebrat. Při velikosti nakladatelství nedokázal ani uhlídat, aby se kniha neprodávala v jeho obchodě.
Prodej triček a hrnků s podobiznou Hitlera není propagace nacismu, uzavřela policie. Cílem byl jen zisk
Číst článek
S Drtinovou obhajobou ale soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 5 Kateřina Ctiborová nesouhlasila. Podle ní je muž za distribuci knih odpovědný, do prodeje jich uvedl tisíce.
Soudkyně uvedla, že vydavateli sice udělila podmíněný trest na dolní hranici sazby, dala mu ale také dlouhou čtyřletou zkušební dobu. Měl by v ní pochopit, že je jeho jednání opravdu trestné. „Obžalovanému přitěžuje nedostatek sebereflexe,“ prohlásila.
Státní zástupce je s verdiktem spokojen, práva na odvolání se vzdal. Advokát Jan Rambousek si pak ponechal lhůtu na případné odvolání nakladatelství Naše vojsko.