Zlehčuje hrůzy režimu, řekl Petříček o kalendáři třetí říše. Vnitro a Praha nakladatelství vypověděly nájmy

Ministerstvo vnitra vypovědělo smlouvu o nájmu skladu s nakladatelstvím Naše vojsko. K obdobnému kroku přistoupil i pražský magistrát, a to v případě prodejny na Andělu. Důvodem je kalendář s portréty osobností třetí říše. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání s izraelským velvyslancem v Česku Danielem Meronem řekl, že podobné zboží nemá na pultech českých obchodů co dělat. Na vydavatele již míří trestní oznámení a další se chystá.

Praha (Aktualizováno: 17:08 26. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakladatelství Naše vojsko prodávalo trička a hrnky s Adolfem Hitlerem

Policie již dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera. | Foto: Naše vojsko

Kvůli kalendáři podal trestní oznámení předseda Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma, další chystá Federace židovských obcí.

Jde nám o zisk, říká Drtina o kalendářích s nacisty. ‚Nemorální, ale ne trestné,‘ hodnotí Hamáček

Číst článek

Federace podle předsedy Petra Papouška považuje nejen samotné vydání kalendáře, ale i jeho grafickou úpravu za podporu nacismu, tedy hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, a oslavu jeho představitelů, vesměs nacistických válečných zločinců.

Petříček uvedl, že Meron se při úterní schůzce o případ zajímal. „Informoval jsem ho, že trestní oznámení už bylo podáno a že ministerstvo vnitra už vypovědělo nakladatelství smlouvu na sklad. Takové předměty nemají na pultech českých obchodů co dělat, zlehčují hrůzy nacistického režimu, a zvlášť pro Izrael to musí být smutný pohled,“ napsal ministr v textové zprávě. Vedle Merona dříve kritizoval kalendář i německý velvyslanec v Česku.

Vnitro podle zjištění Deníku N nakladatelství pronajímalo prostřednictvím své příspěvkové organizace sklad. Nyní se rozhodlo smlouvu ke 30. červnu vypovědět. „Výpověď smlouvy odeslalo Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra do nakladatelství Naše vojsko dnes ráno,“ citoval v úterý Deník N ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

2/2 Informoval jsem ho také o vypovězení smlouvy mezi ministerstvem vnitra a nakladatelstvím, které vydalo ohavný kalendář propagující nacismus. Jsem rád, že trestní oznámení už padlo, takové věci nemají v českých obchodech co dělat! 🇨🇿🇮🇱

14:27 – 26. 05. 2020

10 225

Smlouvu nakladatelství vypověděl i pražský magistrát, který mu pronajímá prostory prodejny na Smíchově. Podle pražského radního Jana Chabra (TOP 09) vypovědělo město smlouvu koncem dubna s šestiměsíční výpovědní lhůtou.

„Stejně jako jsme přistoupili k výpovědím nepoctivým směnárníkům, stejně jako jsme vypověděli z městských nemovitostí prodejce matrjošek a masek různých diktátorů, tak jsme vypověděli v dubnu letošního roku i tohoto nájemce. Město nechce ve svém majetku trpět podnikatele, jejichž předmět podnikání je eticky rozhodně za hranou,“ uvedl radní v prohlášení.

Policie již dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Šéf nakladatelství Naše Vojsko Emerich Drtina v médiích v té době uvedl, že prodejem předmětů nedělá propagaci, ale jedná se mu o zisk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme