Státní zastupitelství obžalovalo člověka a firmu v kauze kalendářů s nacisty od Našeho vojska

Státní zástupce obžaloval jednoho člověka a firmu v případu prodeje propagačních předmětů s nacistickou tematikou v nakladatelství Naše vojsko. Informovala o tom Česká televize. Obvinění se týká jednak podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, jednak výtržnictví.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:25 29. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář osobností třetí říše na rok 2021 | Zdroj: Naše vojsko

„V této věci byla dne 26. ledna letošního roku k Obvodnímu soudu pro Prahu 5 podána obžaloba jak na fyzickou, tak na právnickou osobu, a to pro spáchání zvlášť závažného zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a přečinu výtržnictví. Přičemž tady je daná trestní sazba nejvyšší v rozpětí tři až deset let,“ uvedla pro Českou televizi státní zástupkyně Hana Vrbová.

Nakladatelství Naše vojsko vzbudilo rozruch loni v květnu, kdy začalo prodávat kalendáře s osobnostmi třetí říše. Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD to tehdy označil za „nevkusné a nemorální“.

Kvůli kalendáři podalo trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací, například Federace židovských obcí. Kritizoval ho i izraelský a německý velvyslanec v České republice.

Hrnečky, popelníky i kalendáře s Hitlerem. Policie zasahovala v obchodě nakladatelství Naše vojsko

Číst článek

Ředitel nakladatelství Emerich Drtina již dříve odmítl, že by šlo o propagaci nacismu. „Vše vydáváme za účelem zisku. Více k tomu nemám co dodat,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Policie už v minulosti nakladatelství vyšetřovala kvůli prodeji hrnků a triček s podobiznou německého nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Případ ale odložila.

Problémem podle policie bylo, že „v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů či osob“.

Mezitím se do nabídky dostaly i trička a hrnky s dalšími představiteli třetí říše – například s „katem českého národa“, zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, státním ministrem K. H. Frankem, osvětimským „doktorem“ Josefem Mengelem, jedním z tvůrců holokaustu Adolfem Eichmannem a dalšími. Později pak přibyly i popelníky a nyní i kalendář na rok 2021.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme