Kauza kalendářů s nacisty od Naše vojsko: policie obvinila jednu fyzickou a právnickou osobu

Policie obvinila jednoho člověka a právnickou osobu v souvislosti s červnovými zásahy v nakladatelství Naše Vojsko z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z výtržnictví. Páteční informaci České televize potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Podle dřívějších informací případ souvisí s prodejem kalendáře s portréty osobností nacistického Německa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nakladatelství Naše vojsko vydalo kalendář osobností třetí říše na rok 2021 | Zdroj: Naše vojsko

„Ve věci týkající se produkce nakladatelství Naše Vojsko, především pak produkce s tématikou třetí říše, bylo sděleno obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě. Obviněným je kladeno za vinu, že spáchali zločin založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, kterého se dopustili v jednočinném souběhu s přečinem výtržnictví,“ řekl Cimbala. Podle České televize se nakladatelství hájí tím, že nejde o propagaci, ale o byznys.

Hrnečky, popelníky i kalendáře s Hitlerem. Policie zasahovala v obchodě nakladatelství Naše vojsko

Číst článek

Kvůli kalendáři, které Naše Vojsko prodávalo, podalo trestní oznámení na nakladatelství a jeho majitele několik organizací, například Federace židovských obcí. Kritizoval ho i izraelský a německý velvyslanec v České republice.

Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát již v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Kalendář

Nakladatelství vzbudilo rozruch na konci května, kdy začalo prodávat kalendáře s osobnostmi třetí říše. Ministr vnitra Jan Hamáček to tehdy označil za „nevkusné a nemorální“. „Nevkus v tomto směru ale bohužel není trestný čin. K tomu ostatně došly orgány činné v trestním řízení, které se tím opakovaně zabývaly,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Poslanci plánují zakázat prodej věcí s nacistickou tematikou. Nechtějí opakovat kauzu Naše vojsko

Číst článek

Prodej tehdy kritizovali velvyslanci Izraele a Německa v České republice. „Jsem šokovaný a znechucený z toho, že se takový kalendář s fotografiemi nacistických válečných zločinců prodává,“ napsal na twitteru izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Podle zástupce našeho západního souseda Christopha Isranga jde o předměty, které „oslavují nejhorší zločince v lidské historii“, což je nepřípustné. „Nedokážu pochopit, že někdo vyrábí, prodává nebo si kupuje takový odpad,“ napsal na twitteru. Ocenil také, že se v České republice, která si od nacistů vytrpěla tolik, rozhořela diskuse, jestli je něco takového možné tolerovat. Israng už v minulosti upozornil na prodej masek s podobou Hitlera v centru Prahy.

Ředitel nakladatelství Emerich Drtina na konci května odmítl, že by šlo o propagaci nacismu. „Vše vydáváme za účelem zisku. Více k tomu nemám co dodat,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Hrnky a trička

Policie už v minulosti nakladatelství vyšetřovala kvůli prodeji hrnků a triček s podobiznou německého nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Případ ale odložila.

Zlehčuje hrůzy režimu, řekl Petříček o kalendáři třetí říše. Vnitro a Praha nakladatelství vypověděly nájmy

Číst článek

„Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ informoval před dvěma lety mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Problémem podle něj bylo, že „v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů či osob“.

Mezitím se do nabídky dostaly i trička a hrnky s dalšími představiteli třetí říše – například s „katem českého národa“, zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, státním ministrem K. H. Frankem, osvětimským „doktorem“ Josefem Mengelem, jedním z tvůrců holokaustu Adolfem Eichmannem a dalšími. Později pak přibyly i popelníky a nyní i kalendář na rok 2021.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme