Hrnečky, popelníky i kalendáře s Hitlerem. Policie zasahovala v obchodě nakladatelství Naše vojsko

Pražští policisté zasahovali v úterý v obchodě nakladatelství Naše vojsko na Andělu. Nakladatelství má ve své nabídce i kalendář s portréty osobností nacistické třetí říše. Případ se ale podle dozorujícího státního zástupce Radka Kytnara netýká pouze jich. „Týká se to velmi podstatné části produkce tohoto nakladatelství za nějakou poslední dobu, řekněme za poslední tři roky,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:43 9. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zasahovala v pražském obchodě nakladatelství Naše vojsko | Foto: Martin Štorkán | Zdroj: Český rozhlas

„Mohu potvrdit, že policisté z odboru extremismu a terorismu provádějí úkony trestního řízení ve spojitosti s touto věcí,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Případ podle ní dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. 

Jedovatá houba a Hitlerovy spisy. Policie zasahuje proti nakladatelství, které vydává neonacistické knihy

Číst článek

Případ se netýká pouze kalendářů s představiteli třetí říše, ale i dalšího zboží nakladatelství Naše vojsko.

„Týká se to věci, která je veřejnosti známá jako, řekněme, kauza hrnečky, kauza popelníky, kauza v poslední době kalendáře s takzvanými osobnostmi třetí říše pro rok 2021. Týká se to velmi podstatné části produkce tohoto nakladatelství za nějakou poslední dobu, řekněme za poslední tři roky,“ upřesnil pro server iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Radek Kytnar z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5.

Případ je podle něj veden proti právnické a fyzické osobě. „Dosud se ta věc prověřuje jako zvlášť závažný zločin založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. A dále jako přečin výtržnictví,“ upřesnil.

Jde nám o zisk, říká Drtina o kalendářích s nacisty. ‚Nemorální, ale ne trestné,‘ hodnotí Hamáček

Číst článek

U výtržnictví hrozí pachateli trest vězení do dvou let, ohledně výše zmíněného zvlášť závažného zločinu je tři až deset let vězení. Kvalifikace se ale ještě podle Kytnara může změnit.

Trestní oznámení kvůli prodeji kalendáře podal mimo jiné předseda Nadačního fondu obětem holokaustu Michal Klíma.

„Státní zastupitelství pro Prahu 5 mě právě informovalo, že moje trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů osobami jednajícími za nakladatelství Naše vojsko bylo postoupeno k šetření policejnímu orgánu Policie ČR, Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy,“ informoval v úterý na twitteru.

Hrnky, trička ani kalendáře s osobnostmi nebo tematikou třetí říše již nebyly v úterý odpoledne v nabídce internetového obchodu.

Server iROZHLAS.cz požádal nakladatelství o vyjádření, to zatím nereagovalo. Ředitel nakladatelství Emerich Drtina ale na konci května odmítl, že by šlo o propagaci nacismu. „Vše vydáváme za účelem zisku. Více k tomu nemám co dodat,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

V obchodě nakladatelství Naše vojsko zasahovali policisté z odboru extremismu a terorismu | Foto: Martin Štorkán | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nakladatelství vzbudilo rozruch na konci května, kdy začalo prodávat kalendáře s osobnostmi třetí říše. Ministr vnitra Jan Hamáček to tehdy označil za „nevkusné a nemorální“. „Nevkus v tomto směru ale bohužel není trestný čin. K tomu ostatně došly orgány činné v trestním řízení, které se tím opakovaně zabývaly,“ napsal serveru iROZHLAS.cz.

Nařídil ale, aby resort vypověděl nakladatelství smlouvu z prostor, které mu pronajímal. Stejný krok udělalo i hlavní město Praha.

Poslanci plánují zakázat prodej věcí s nacistickou tematikou. Nechtějí opakovat kauzu Naše vojsko

Číst článek

Prodej tehdy kritizovali velvyslanci Izraele a Německa v České republice. „Jsem šokovaný a znechucený z toho, že se takový kalendář s fotografiemi nacistických válečných zločinců prodává,“ napsal na twitteru izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Podle zástupce našeho západního souseda Christopha Isranga jde o předměty, které „oslavují nejhorší zločince v lidské historii“, což je nepřípustné. „Nedokážu pochopit, že někdo vyrábí, prodává nebo si kupuje takový odpad,“ napsal na twitteru. Ocenil také, že se v České republice, která si od nacistů vytrpěla tolik, rozhořela diskuse, jestli je něco takového možné tolerovat. Israng už v minulosti upozornil na prodej masek s podobou Hitlera v centru Prahy.

Hrnky a trička

Policie už v minulosti nakladatelství vyšetřovala kvůli prodeji hrnků a triček s podobiznou německého nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Případ ale odložila.

Zlehčuje hrůzy režimu, řekl Petříček o kalendáři třetí říše. Vnitro a Praha nakladatelství vypověděly nájmy

Číst článek

„Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ informoval před dvěma lety mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Problémem podle něj bylo, že „v českém právním řádu není jakýmkoliv způsobem kodifikován obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů či osob“.

Mezitím se do nabídky dostaly i trička a hrnky s dalšími představiteli třetí říše – například s „katem českého národa“, zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem, státním ministrem K. H. Frankem, osvětimským „doktorem“ Josefem Mengelem, jedním z tvůrců holokaustu Adolfem Eichmannem a dalšími. Později pak přibyly i popelníky a nyní i kalendář na rok 2021.

ako, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme