Naši chemici se vojenských akcí v Iráku nezúčastní

Naši chemici se vojenských akcí v Iráku nezúčastní. Naši nejvyšší činitelé zvolili nakonec vyčkávací taktiku. Česká republika zaujme pozici k válce v Iráku bez mandátu OSN až skutečně začne. Po jednání Bezpečnostní rady státu premiér Vladimír Špidla oznámil, že naši vojáci se zapojí pouze do odstraňování následků případného použití zbraní hromadného ničení. Do bojů jako takových zasahovat nebudou, dodal ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že postoj politické reprezentace odpovídá i veřejnému mínění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják z 9. roty chemické ochrany

Český voják z 9. roty chemické ochrany | Foto: MILITARY.CZ

Bezpečnostní rada státu tak potvrdila už lednový názor Parlamentu, podle něhož by měli mít mandát OSN. Další kroky vláda zváží až konflikt začne. Za minulé války v Perském zálivu působil jako velitel československé protichemické jednotky Ján Valo. Podle něj chemická jednotka plní čtyři úkoly: detekci, aktivaci systému ochrany, vyvedení osob z prostoru zamoření a následnou dekontaminaci lidí. Činnost naší protichemické jednotky v Kuvajtu se ale nyní podle Jána Valo kvůli politickému zadání redukuje pouze na jeden úkol: "To je dekontaminace, případně lékařská pomoc zasaženým osobám, což je pouze takové čtvrtinové efektivní využití takové jednotky."

Pro vojáky v Kuvajtu už platí zpřísněná bezpečnostní opatření. Týká se to i prvního česko-slovenského protichemického praporu. Jeho příslušníci mají omezenou možnost pohybu a jsou neustále v pohotovosti. Ještě včera mohli čeští a slovenští chemici hrát míčové hry před halou mezinárodního výstaviště u Kuwait City, kde jsou ubytováni. Mohli si také zajít na malé občerstvení do nedaleké restaurace McDonald´s. To všechno se změnilo. Od včerejšího večera mohou objekt haly opustit jenom v rámci monitorovacích hlídek, na které stále pravidelně vyjíždějí v doprovodu kuvajtských policistů. I v rámci omezeného opploceného prostoru kolůem haly mohou vycházet jen na nezbytné práce ve vozovém parku nebo do stanových sprch. I v takovém případě na sobě ale musejí mít neprůstřelné vesty přilby a prostředky chemické ochrany. Tato opatření byla zavedena kvůli nebezpečí teroristického útoku.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme