Naši vojáci přistanou v Afghánistánu

Čeští zdravotníci se dnes zapojí do operace v Afgánistánu. Předvoj 6. polní nemocnice včera večer odletěl do Kábulu i přesto, že stále zatím není jisté, jak bude mise financována. Pravici se nelíbí vládní plán úhrady formou dluhopisů, a tak i členové ČSSD připouštějí, že peníze nakonec půjdou z rezervy státní kasy. Na palubě je třicet zdravotníků a několik tun technického materiálu. Vojáci budou v Afghánistánu půl roku. S jednotkou se na letišti v Ruzyni rozloučil i prezident Václav Havel a ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

česká polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Podmínkou pro jejich odlet bylo svolání zvláštní schůze poslanců, která by měla rozhodnout o financování celé mise. Schůze by se podle představ vlády měla uskutečnit počátkem května. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík žádá o souhlas s dluhopisovým programem ve výši 600 miliónů korun. Odjezd vojáků, kteří by měli pomáhat i afghánskému civilnímu obyvatelstvu, zákonodárci na minulé schůzi už schválili, nesouhlasili však s tím, aby jejich mise byla hrazena pomocí dluhopisů. Tehdy ministr obrany žádal dluhopisy ve výši skoro dvě miliardy korun.

"Z původní částky 1,7 miliardy korun, která obsahovala náklady na vyslání dvou jednotek, v současné době žádáme Poslaneckou sněmovnu o vydání dluhopisů ve výši 600 miliónů korun, to znamená asi třetinu původních nákladů," řekl Radiožurnálu ministr Tvrdík.

Tento způsob financování pobytu naší vojenské nemocnice v Afghánistánu se stále nezamlouvá komunistům a občanským demokratům. "Já rozumím tomu, že pro ministra obrany je pohodlnější chtít nový dluh, chtít si na to půjčit, ale my si myslíme, že nemocnice má být vyslána a že má být vyslána z řádného rozpočtu ministra obrany," říká předseda rozpočtového výboru sněmovny Vlastimil Tlustý z ODS. Unionisté se nechali slyšet, že současný návrh je už lepší, než ten předchozí, ale o případné podpoře se ještě budou radit.

Předvoj šesté nemocnice by měl podle šéfa týmu Václava Vlčka hlavně zajistit podmínky pro fungování našeho lékařského zařízení v Kábulu a okolí. "Předsunutá jednotka má celkem tři cíle. Prvním cílem je navázat kontakt s velitelstvím ISAF, druhým cílem je připravit logistické zabezpečení pro celou polní nemocnici a třetí cíl je připravit stanový tábor pro ubytování všech příslušníků nemocnice." Zásobování vodou potravinami a pohonnými látkami budou zajišťovat Britové.

Minulý měsíc už do Afghánistánu odletělo prvních pět vojáků z polní nemocnice. Ti teď působí u britské polní nemocnice, kterou má naše jednotka vystřídat. Hlavní část jednotky - tedy asi 150 osob - je v Kábulu očekávána v květnu.

Markéta Kaclová, Jitka Malá, Helena Šulcová, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme