Naslouchal jsem Bohu, tvrdí Polák, který vyhrožoval bombou v letadle

Polský cestující, který vyhrožoval v pátek večer bombou v letadle, je podezřelý z šíření poplašné zprávy a ohrožení letadla. Obhajoval se nasloucháním Bohu. Nyní se nachází v policejní cele. Ostatní cestující v sobotu ráno odcestovali do Varšavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo polských aerolinií muselo nouzově přistát na pražském letišti | Zdroj: Reuters

„Jedná se o osmašedesátiletého muže polské státní příslušnosti, který své jednání obhajoval nasloucháním Boha. V tuto chvíli je muž umístěn v policejní cele s tím, že policie kvalifikovala jeho jednání jako trestný čin šíření poplašné zprávy a ohrožení vzdušného dopravního prostředku a takto jej předá i s návrhem na potrestání státnímu zástupci,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Policie podle Rendlové vyloučila teroristický motiv. Pyrotechnici totižv letadle žádnou bombu nenašli. Polák je nyní umístěn v policejní cele a zatím nebyl obviněn. Policie předala kvalifikaci činu i návrh na potrestání státnímu zástupci, který má rozhodnout o dalším postupu.

Náhradní spoj polských aerolinií Enter Air odletěl z Prahy do Varšavy v sobotu ráno se zbytkem cestujících z letadla, které muselo v pátek večer nouzově přistát na pražském letišti kvůli bombové hrozbě.

V Praze kvůli hrozbě bombou přistál polský boeing. Policie podezřelého zadržela

Číst článek

„Náhradní spoj odletěl dnes v 07:25," potvrdila Českému rozhlasu mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková. Podle Rendlové odcestovalo všech 159 pasažérů.

Letadlo Boeing 737-800, v němž se incident odehrál, zatím zůstalo v Ruzyni. Kvůli bezpečnostním pravidlům totiž původní posádku, která nyní musí odpočívat, vystřídala nová, která přiletěla a odletěla náhradním letadlem.

Po návratu do Varšavy si cestující podle polského zpravodajského webu gazeta.pl stěžovali na špatný přístup charterového přepravce, který jim prý nezařídil nocleh ani občerstvení a málo či zmateně s nimi komunikoval. Až později dorazil zástupce polského konzulátu, který jim zajistil občerstvení a deky.

Letoun, který letěl ze španělského letoviska Las Palmas na Kanárských ostrovech do Varšavy, přistál v pátek večer na starém ruzyňském letišti. Pilot ohlásil, že má na palubě muže, který vyhrožuje bombou. Ministr vnitra Milan Chovanec po zadržení muže řekl, že zřejmě nešlo o terorismus. Neměl informace, že by byl někdo zraněn. Zadržený Polák podle něj nejevil známky opilosti.

Letadlo polských aerolinií muselo nouzově přistát na pražském letišti | Foto: Reuters

Cestující se při výstupu z letadla museli podrobit důkladné prohlídce. Policisté je vyváděli po dvou a evakuace letadla trvala tři hodiny, popsali nouzové přistání v Praze pro polský web.

Společnost Enter Air v sobotu na svém facebookovém profilu vyjádřila lítost nad incidentem, který se podle ní naštěstí podařilo vyřešit rychle a správně, ocenila chování posádky. Cestující jsou podle ní navzdory nepohodlí a zpoždění v pořádku. Pro soukromého přepravce bylo bombová výhrůžka už druhou nepříjemnou situací toho dne. V pátek dopoledne se letoun letící z Varšavy do kyperské Larnaky musel vrátit, protože mu do motoru vlétl pták.

ČTK, Andrea Kubová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme