Nástrahy topné sezony

Zima o sobě dala v tomto týdnu pořádně vědět a s ní začala i topná sezona. To už poznali i hasiči, kteří mají za sebou první výjezdy k požárům, souvisejícím s provozem topidel a komínů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kouřící komíny | Foto: Marián Vojtek

V loňském roce zasahovali hasiči u 729 požárů, které se týkaly právě vytápění obytných budov a dalších objektů. Pět lidí při nich přišlo o život a dalších 76 vyvázlo se zraněním. Škody se vyšplhaly na 108 miliónů korun. Za všemi těmito požáry přitom bývá neopatrnost lidí.

"Například nesprávná obsluha topidla, nebo neopatrná manipulace se žhavým popelem, případně umístění hořlavých látek v blízkosti topidla. Mezi další příčiny patřila například špatná instalace topidla nebo zazděný trám v komíně, popřípadě spáry v komíně," řekl mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nástrahy topné sezony v Odpoledním Radiožurnálu upozornil redaktor Ladislav Holomčík

"Co se týká komínů samotných, tak tam nejčastěji hořely saze, a ta nedostatečná údržba se pak podepsala i na technických závadách komínů, kouřovodů a topidel."

Neházet do kamen, co tam nepatří

Podle hasičů lidé nejvíc zanedbávají pravidelné kontroly kamen, kotlů a ostatních topidel, ale i prohlídky a čištění komínů. Jejich správný tah pak zajistí i patřičný druh paliva, pro které je topidlo určené.

"Určitě bychom neměli dávat do kamen něco, co tam nepatří, to znamená PET lahve, neměli bychom rozdělávat oheň v kamnech pomocí vysoce hořlavých kapalin - od toho jsou velmi ošklivá zranění," upozornil Petr Kopáček.

"Nespalujeme ani mokré dřevo, nejrůznější biologický odpad, protože tím namáháme nejenom topidlo, ale i připojený komín a zvyšujeme nebezpečí, že nám v něm začne hořet, respektive že dojde ke vzniku požáru."

Hořící saze nehasit vodou

Požár sazí v komíně je velmi nebezpečný. Mnozí lidé se ho z neznalosti snaží i nevhodně uhasit.

"Určitě nehasit tento požár vodou, protože hrozí riziko výbuchu. Můžeme použít například písek, který shodíme do komína nebo skrz vymetací dvířka, ale každopádně co nejdříve volat hasiče na linky 112 nebo 150," dodal mluvčí hasičů.

Pravidelná kontrola a údržba topidel i komínů se rozhodně vyplatí. A nemusí ani hořet - hasiči totiž mohou za nevyčištěný komín nebo jiné porušení zásad bezpečného provozu topidel uložit i desetitisícové pokuty.

Ladislav Holomčík, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme