Nástupcem Grosse by mohl být Jan Kohout

Možná už zítra bude jasnější, jestli Česku bude vládnout staronová koalice, ovšem bez dosavadních stranických lídrů včetně nynějšího premiéra. Rozhodnutí by mělo padnout na uzavřeném jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, který posoudí návrh premiéra a šéfa strany Stanislava Grosse.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout

Jan Kohout | Foto: Michal Kamaryt

Gross včera připustil, že by se vzdal své funkce, pokud by lidovci a unionisté přistoupili na jednorázovou dohodu o vytvoření proevropské vlády, ve které by nebyli zastoupeni významní představitelé ani jedné ze tří stran. V čele nového kabinetu by stál znovu sociální demokrat.

ČSSD hledá na post premiéra někoho proevropsky laděného, kdo by byl přijatelný i pro lidovce a unionisty, ale v první řadě samozřejmě pro sociální demokraty.

Předseda klubu poslanců nejsilnější vládní strany Michal Kraus Radiožurnálu potvrdil, že jedním z adeptů na vládní funkci i možným nástupcem Grosse je čtyřiačtyřicetiletý sociální demokrat a velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout.

Podle Krause je Kohout člověk s poměrně rozsáhlými zkušenostmi, zejména z Evropské unie. "Pokud tato vláda se chce prezentovat jako vláda proevropské většiny, tak bude hledat nejen do svého čela, ale i do svého středu osoby, které budou tuto politickou kartu hrát," poznamenal předseda klubu ČSSD.

Jan Kohout potvrdil, že s premiérem Stanislavem Grossem jednal a že by ho případně vystřídal v čele české vlády. Výsledek podle něj záleží na tom, jak dopadne zítřejší zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD a jednání s KDU-ČSL a US-DEU.

Vláda založená na staronové koalici s jiným premiérem a bez stranických lídrů, kterou jako řešení vládní krize nabízí Gross, ale nemá v ČSSD jednoznačnou podporu. Mnozí poslanci i krajští politici s ní souhlasí, pro jiné je ale další spolupráce s lidovci nepředstavitelná a jsou spíš pro menšinový kabinet.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ani první místopředseda strany Jan Kasal nebudou v případné nově zformované vládě tří koaličních stran. Lidovci také nebudou požadovat víc ministerstev, než měli v Grossově kabinetu. Neupřesnili přitom, jestli lidovci budou chtít ve vládě stejná ministerstva, která měli, a zda budou prosazovat i stejné ministry.

Komunisté kategoricky odmítli návrh ČSSD na vytvoření vlády staronové koalice s jiným premiérem a bez stranických lídrů. Jedinou variantou, kterou by KSČM za určitých okolností mohla podpořit, je menšinový kabinet sociální demokratů s původním levicovým programem.

Země, kde již opět dva roky nikdo nevládne. S touto parafrází titulu knihy prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause "Země, kde se již dva roky nevládne" a s jedním jejím výtiskem, který ukázal na televizní kamery, vystoupil s prohlášením i šéf nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek.

"Řešení Stanislava Grosse o takové vládě nevládě, koalici nekoalici je hodné mistra a jeho genia. Nepřináší žádné skutečné řešení, přináší pouze vládu udržovací, loutkovou, která nenese za nic zodpovědnost. V tomto smyslu je to pokračování toho stavu, který tady dva roky trvá," reagoval Topolánek na odhodlání premiéra Stanislava Grosse podat demisi.

Topolánek také dodal, že od ODS snad nikdo nečeká, že by případný nový kabinet podpořila. "Sociální demokraté chtějí celou vládní krizi protahovat, aby i z časových důvodů nebylo možné uspořádat předčasné volby," domnívá se předseda občanských demokratů. "Tyto volby nejsou pro ODS cíl, ale prostředek k řešení současné situace," dodal.

Jana Zemanová, Pavel Otto, Markéta Hýlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme