Nastupující premiér Fischer protlačuje vlastní kandidáty

Nastupující premiér Jan Fischer se rozhodl vybrat tři jiné kandidáty na obsazení postů ministra financí, průmyslu a spravedlnosti, než byly původní návrhy politických stran. Potvrdil to na mimořádné tiskové konferenci k aktuální situaci ohledně sestavování vlády. Dodal, že o svém výběru už informoval prezidenta republiky Václava Klause. Fischer je ochotný o složení kabinetu dál jednat, dokonce i v těchto volných dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Designovaný premiér Jan Fischer vystoupil 1. května v Praze na tiskové konferenci II.. | Zdroj: ČTK

Designovaný předseda vlády Fischer vysvětlil: "Na třech rezortech z patnácti mě nominovaní kandidáti nepřesvědčili. Obrátil jsem se na jiné tři osoby, protože jsem přesvědčený, že kritéria pro funkční, dobře pracující vládu splňují."

Na ministerstvo financí má nastoupit bývalý šéf ČEZu Jaroslav Míl, na průmysl ministerský náměstek blízký lidovcům Milan Hovorka a do čela spravedlnosti právník Petr Mlsna z Úřadu vlády. Prioritou překlenovací vlády je podle Fischera příprava rozpočtu ve složité ekonomické situaci, a tím bude i klíčovou osoba ministra financí. Vláda by měla být jmenována 8. května, potvrdil závěrem Fischer.

Také prezident Václav Klaus už zná jména navrhovaných nových ministrů. Designovaný premiér Jan Fischer ho ráno telefonicky informoval o nominacích členů přechodné úřednické vlády. Se složením nové vlády Jan Fischer seznámil už ve čtvrtek Mirka Topolánka, Jiřího Paroubka i Martina Bursíka. Šéfové ODS, ČSSD a SZ pak neskrývali rozladění z některých nominací.

Straně zelených vadí, že ministrem životního prostředí možná nebude jimi navrhovaný Ladislav Miko, který neměl protikandidáta. Tento post tak zatím zůstává neobsazený.

Zeleným se nelíbí i nepřímý vliv lidovců v nové vládě. KDU-ČSL se totiž na sestavování kabinetu Jana Fischera oficiálně nepodílí, lidé blízcí této straně se ale ve vládě zřejmě objeví.

Jde o Milana Hovorku. Ten se má stát ministrem průmyslu a obchodu místo Ivo Pěgřímka, kterého do nového kabinetu navrhovali sociální demokraté.

Výhrady neskrývá ani ČSSD - jejímu předsedovi Jiřímu Paroubkovi vadí účast dosavadního šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla. Právě s ním premiér Fischer počítá na ministerstvo financí, které je v současné době světové hospodářské krize klíčovým postem ve vládě.

Mirek Topolánek zase za ODS vzkazuje, že podoba nové vlády neodpovídá původním dohodám. A hrozí, že kabinet nedostane důvěru ve sněmovně. U Fischera prosazoval tři kandidáty zelených. Navíc chtěl, aby ministrem pro lidská práva zůstal Michael Kocáb - a to se nestalo.

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl ale ve vysílání Českého rozhlasu uvedl, že seznam kandidátů na ministry z 95 % předchozí dohodu splňuje: "Hrozit nevyslovením důvěry - myslím si, že si to lidří dvou největších stran ještě dvakrát, třikrát rozmyslí, než na sebe vezmou zodpovědnost za to, že Česká republika bude dál bez legitimní vlády s důvěrou, že tady bude dál pokračovat vládní krize."

Jakl také ocenil, že Fischer nechce být pouze loutkou: "Dokázal v posledních hodinách a dnech, že nechce být hračkou na klíček, kterou natahují šéfové největších stran. K tomu, aby mohl dělat svou funkci zodpovědně a s čistým svědomím, tak chce také říci své podmínky."

O vývoji vládní krize si můžete přečíst:
Fischer svým návrhem na složení vlády rozladil šéfy stran
První nominovanou kandidátkou do nové vlády je Dana Jurásková
Novou vládu jmenuje prezident 8. května
Další ministerští kandidáti představili premiérovi své priority
Premiér Fischer jednal s dalšími kandidáty na ministry v nové vládě
Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Alžběta Havlová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme