Nátlak na vyšetřovatele Mrázkovy vraždy? Jejich zadržení skončilo bez trestu

Za dubnové zadržení kriminalistů vyšetřujících vraždy bossů podsvětí Františka Mrázka a Antonína Běly nebude nikdo potrestán. Detektivové si stěžovali na nátlak policejní inspekce: snažila se prý získat informace ze spisu a odradit je od dalšího vyšetřování. Vrchní státní zastupitelství v Praze část jejich námitek uznalo, věc ale poslalo k dořešení na městské zastupitelství. Jeho šéf Martin Erazím nyní věc uzavřel bez trestu.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Mrázek na fotografii z roku 2002.

František Mrázek na fotografii z roku 2002. | Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

"Městský státní zástupce neshledal důvody ke kárnému potrestání, nicméně věc s paní státní zástupkyní i ostatními státními zástupci probral a přijal systémová opatření interního charakteru," řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Přišli do kanceláří

Inspektoři si pro detektivy týmu Tempus přišli letos 5. dubna přímo do jejich kanceláří na Policejním prezidiu. Dva podali vysvětlení na místě, tři pak vyšetřovatelé z inspekce zadrželi kvůli podezření ze zneužití pravomoci. Až do druhého dne je vyslýchali a nakonec je bez obvinění propustili. Po celou dobu zadrženým kriminalistům údajně nikdo neřekl, z čeho jsou podezřelí.

Policisté si pak na postup GIBS i dozorující státní zástupkyně stěžovali městskému a Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze. U výslechu jim mimo jiné inspektor údajně vyhrožoval. "Uvědomte si, že před vámi vypovídali jiní a nechali vás v tom," zaznělo například podle Aktuálně.cz. Kroky inspekce označili vyšetřovatelé vražd Mrázka a Běly za hrubý psychický nátlak a možnou snahu získat informace z vyšetřování.

Inspekce na nás tlačila kvůli Mrázkovi, tvrdili detektivové. Bradáčová jejich námitky uznala

Číst článek

A vrchní státní zastupitelství v červnu skutečně s částí námitek ze stížnosti souhlasilo. Dořešení případu ale přenechalo Městskému státnímu zastupitelství v Praze, které kroky inspekce mělo ohlídat.

Chovanec: Prapodivné znaky

Za vyšetřovatele z týmu Tempus se postavil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který se kvůli zadržení sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), pod něhož inspekce spadá, i s ředitelem GIBS Michalem Murínem. "Jeví to prapodivné znaky," podotkl tehdy Chovanec. Na otázku týkající se výsledku vyšetřování však nyní nereagoval.

Tým Tempus krátce před promlčením vyšetřil vraždu romského bosse Antonína Běly z roku 1996, před soud poslali expolicistu Útvaru rychlého nasazení Pavla Šrytra a jeho někdejšího kolegu Jána Kaca. Oběma hrozí výjimečný tresty. Tempus intenzivně vyšetřuje také vraždu Mrázka, k němuž měl Šrytr také blízko: jemu i Bělovi dělal osobního strážce.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme