Prezidenti visegrádské čtyřky i výstava vojenské techniky. Česko si připomíná 20. výročí vstupu do NATO

Přesně před 20 lety Česko vstoupilo do NATO. Výročí si čeští politici připomenou na slavnostních shromážděních na Pražském hradě i na Hradčanském náměstí. Do Česka přijedou také prezidenti zemí visegrádské čtyřky, představitelé NATO i bývalá ministryně zahraničí USA Madelaine Albrightová. Na Hradčanském náměstí zároveň proběhne výstava vojenské techniky, kde budou k vidění například i transportéry Pandur.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NATO (ilustrační foto)

Česko si v úterý připomíná 20 let od vstupu do NATO. (ilustrační foto) | Zdroj: Úřad vlády

Šestý ročník konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ se bude konat při příležitosti 20. výročí od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance, a to ve Španělském sále Pražského hradu. Prezident Miloš Zeman se zde setká nejen s našimi nejvyššími politiky, jako jsou například premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), ale i z představiteli zemí visegrádské čtyřky.

Je hrozně divná doba. Lidé si neváží toho, co Havel pro Česko dělal, říká Madeleine Albrightová

Číst článek

„Slavnostního aktu na pražském hradě se na pozvání pana prezidenta zúčastní nejvyšší ústavního činitelé České republiky. Oslava vstupu do Severoatlantické aliance proběhne v přítomnosti prezidenta Maďarska Jánose Ádera, prezidenta polské republiky Andrzeje Dudy a prezidenta Slovenské republiky Andreje Kisky, ministrů obrany a zahraničí visegradské čtyřky,“ říká pro Radiožurnál mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Všichni prezidenti by měli vystoupit s proslovem na slavnostní ceremonii v 11.00. „Pozvání přijali kromě zahraničních delegací také zástupkyně generálního tajemníka Severoatlantické aliance paní Gotemoellerová, někdejší ministryně zahraničních věcí Spojených států Madelaine Albrightová a také někdejší generální tajemník NATO George Robertson,“ říká mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michal Bucháček. Bývalá ministryně zahraničních věcí USA konferenci i zahájí.

Pandury, Dingo a další

Český ministr obrany se zároveň zúčastní i prezentační akce Armády ČR a Hradní stráže a  výstavy vojenské techniky na Hradčanském náměstí, která zde bude probíhat od 8.30 do 18.00.

„Co se týče vojenské techniky, bude k vidění například kolový obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, protiletadlový raketový komplet RBS-70, samohybná kanónová houfnice Dana, nebo pyrotechnický robot, nejnovější mototypy hradní stráže a salvový kanón,“ popisuje mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Výročí si na Hradčanském náměstí připomene i výstava „20 let České republiky v NATO,“ kterou připravil Vojenský historický ústav. Panely byly předtím umístěny na Vítězném náměstí. A právě na něm budou v Domu armády americké ambasády diskutovat veteráni o misi v Afghánistánu. Pozvání přijali kaprál Polské armády Marcin Kulas a americký seržant Corey Speck.

Česká republika vstoupila do Severoatlantické aliance společně s Polskem a Maďarskem jako první země z bývalého východního bloku a to 12. března 1999. Přístupové listiny tehdy podepsal prezident Václav Havel. Návrh na vstup do NATO schválila Poslanecká sněmovna už v dubnu 1998, o dva týdny později se k ní připojil i Senát.

Vstupu předcházely dva zásadní dokumenty. Zaprvé Smlouva o konvenčních silách v Evropě z roku 1990, ve které se země NATO a Varšavské smlouvy zavázaly, že už nejsou protivníky. A zadruhé v roce 1995 Dohoda o statutu ozbrojených sil, která umožňuje po souhlasu Česka případný vstup vojenských jednotek států patřících do NATO. Momentálně Česko zastupuje v NATO velvyslanec Jiří Šedivý.

Dominika Kubištová, sva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme