‚Spolupráce EU bude ještě nezbytnější.‘ Diplomat Šedivý se stal šéfem Evropské obranné agentury

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý se oficiálně stal šéfem Evropské obranné agentury (EDA). Mezivládní orgán rozvíjející armádní obrannou spolupráci členských zemí o tom v úterý informoval v tiskové zprávě. Šedivý po nástupu do jedné z nejvyšších funkcí v Evropské unii zastávaných Čechem uvedl, že během současné pandemie covidu-19 význam obranné spolupráce Evropské unie ještě vzrostl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Šestapadesátiletý český diplomat vede EDA jako první zástupce postkomunistických zemí. V jejím čele nahradil Španěla Jorgeho Domecqa.

Nákupy dluhopisů Evropskou centrální bankou z části odporují německé ústavě, rozhodl soud

Číst článek

„Současná pandemie covidu-19 a její ekonomické, rozpočtové a s bezpečností spjaté dopady činí obrannou spolupráci EU ještě nezbytnější,” uvedl Šedivý v prohlášení.

EDA by podle něho měla do budoucna být „silnou, efektivní a spolehlivou” agenturou, která posílí spolupráci se všemi významnými orgány Evropské unie i dalšími partnery.

Šedivý získal funkci na tři roky s možností prodloužení o další dva.

EDA funguje od roku 2005 a sdružuje všechny členské země Evropské unie vyjma Dánska. Zabývá se například projekty v rámci trvalé vojenské spolupráce PESCO.

Agentura samotná má zhruba 140 zaměstnanců, slouží však jako platforma pro debaty několika tisíc vojenských expertů z členských zemí. Propojuje firmy z obranného průmyslu do společných projektů od výzkumu po zavádění vojenských systémů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme