Nad Prahou proletěly stíhačky. Připomněly tak čtvrtstoletí Česka v Severoatlantické alianci

Nad Prahou v úterý v 10.30 proletělo šest vojenských letounů, aby připomenuly čtvrtstoletí Česka v Severoatlantické alianci (NATO). Tři stíhací letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav spolu s dvěma bojovými letouny Eurofighter Typhoon a dopravním airbusem A-400MS Atlas z Německa letěly nad hlavním městem ve výšce zhruba 200 metrů nad zemí ve dvou formacích těsně za sebou. Lidé je mohli vidět například z Karlova mostu.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:11 12. 3. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské letouny letící nad Prahou

Vojenské letouny letící nad Prahou | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průlet s mezinárodní účastí má podle armády symbolicky připomenout české členství v NATO a také čtvrtstoletí spolupráce mezi českým a německým letectvem. „Každý stát je odpovědný za střežení svého vzdušného prostoru, ale v rámci aliance tuto odpovědnost sdílíme. Často si vzájemně vypomáháme, a někdy dokonce tuto schopnost zastupujeme,“ uvedl velitel vzdušných sil české armády Petr Čepelka.

Letouny se setkaly v jižních Čechách, kde utvořily formace, a následně pokračovaly směrem na Prahu podél toku Vltavy. Podle dřívějších informací armády skupinu vedl pilot Ondřej Španko z čáslavské základny a letouny měly být vidět nad Orlíkem nebo Slapy.

Pavel vyznamenal Clintona. Na Pražském hradě mu udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Číst článek

V centru hlavního města měla první formace tří letounů proletět podle plánů armády v 10.30 a do minuty poté druhá formace.

„Při průletu v letové hladině 200 metrů vám budeme na téměř dotek. Budeme mávat, vy foťte,“ avizovala v předchozích dnech na síti X armáda.

Po průletu se podle ní letouny vrátí na domovské základny, německý Airbus přistane na Letišti Václava Havla v Praze.

‚Bezpečný a atraktivní průlet‘

„Pro stanovení výšky pro průlet nad Prahou jsme museli vzít v potaz terénní členitost Prahy a rovněž hlukovou zátěž. Proto nevyužíváme minimální povolenou výšku, ale volíme takovou, aby byl průlet bezpečný, ale zároveň atraktivní,“ sdělil v tiskové zprávě Michal Daněk z velitelství vzdušných sil, který má na starosti navigační přípravu průletu a koordinaci s německými piloty.

Nad Prahou proletělo šest vojenských letounů, aby připomenuly čtvrtstoletí Česka v Severoatlantické alianci | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Úterní průlet vojenských letadel měl podle armády připomenout nejen české členství v NATO, ale také 25 let spolupráce mezi českým a německým letectvem. „Každý stát je odpovědný za střežení svého vzdušného prostoru, ale v rámci aliance tuto odpovědnost sdílíme. Často si vzájemně vypomáháme, a někdy dokonce tuto schopnost zastupujeme,“ uvedl velitel vzdušných sil české armády Petr Čepelka.

Česko má přislíbeno dalších 200 tisíc kusů munice pro Ukrajinu. ‚Děláme to i pro sebe,‘ řekl k podpoře Fiala

Číst článek

Výročí 25 let od vstupu Česka do NATO připomíná i úterní konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se koná na Pražském hradě a učástní se jí i bývalý americký prezident Bill Clinton či bývalý generální tajemník NATO George Robertson. Úřad vlády k výročí večer slavnostně nasvítí Strakovu akademii.

Česko se stalo členem NATO 12. března 1999. Od té doby souhlasí se členstvím země v této organizaci trvale většina Čechů, letos v lednu to bylo podle aktuálního průzkumu agentury STEM 70 procent lidí.

Hranici 70 procent přesáhla podpora v roce 2001, nejvyšší byla v březnu 2022 po útoku Ruska na Ukrajinu, tehdy souhlasilo se členstvím Česka v NATO 78 procent lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme