NATO reaguje na ukrajinskou krizi. Nové jednotky budou cvičit v Chrudimi

Nové jednotky NATO budou za měsíc cvičit v České republice. Na vytvoření sil velmi rychlé reakce se dohodly členské státy loni v září. Aliance tak reaguje na ruskou anexi Krymu a ukrajinskou krizi. V Chrudimi se cvičení zúčastní až 150 českých vojáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vojáci si sami způsobují zranění, aby nemuseli bojovat na východní Ukrajině

Ruští vojáci si sami způsobují zranění, aby nemuseli bojovat na východní Ukrajině | Foto: Free Digital Photos

Nové jednotky velmi rychlého nasazení mají být schopné zasáhnout do 48 hodin až sedmi dnů kdekoliv v Evropě, severní Africe nebo na Blízkém východě.

Uskupení bude mít velikost brigády, tedy pět tisíc vojáků jak ze speciálních sil, tak námořnictva a letectva.

„Dojde ke cvičné aktivaci jednotky. To znamená, že dojde ke svolání vojáků, bude následovat jejich vystrojení, výdej materiálu, munice, proviantu, přípravě techniky,“ popisuje mluvčí generálního štábu Jana Růžičková a dodává:

„Jednotka bude seznámena se stanoveným úkolem, přesunem a místem fiktivního nasazení. Celé cvičení bude ukončeno v momentu, kdy jednotky budou připraveny ke strategickému přesunu.“

Na cvičení Nobel Jump naváže Nobel Jump 2

Termín cvičení Nobel Jump upřesnil podle agentury AFP jeden z vojenských činitelů NATO. Má se konat od 7. do 10. dubna v České republice a Nizozemsku.

Na něj pak v červnu naváže druhé cvičení Nobel Jump 2. To bude větší a cvičit se bude na západě Polska. I toho by se měli účastnit čeští vojáci. Aliance bude při simulované krizi testovat kapacitu nasazení aliančních jednotek z Německa, Nizozemska, Norska a České republiky.

Cvičení NATO se v Česku konají každý rok. Největší je cvičení leteckých návodčích. Každý rok má operace jiný název v minulosti to byl například Létající nosorožec, Ramstein Rover nebo loni Ample Strike.

Toto cvičení se koná na základně v Náměšti nad Oslavou. Zapojují se do něj ale i letiště Praha-Kbely a Čáslav a cvičí se ve vojenských újezdech Boletice a Libavá.

Protichemické jednotky se několikrát v Česku sešli na cvičení Peaceful Dragon.

Martin Karlík, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme