Do Česka přijede druhý muž Severoatlantické aliance. Šéf vojenského výboru Bauer bude jednat s Řehkou

Příští týden do Česka přijede na dvoudenní návštěvu předseda Vojenského výboru NATO, admirál Rob Bauer. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí české armády, plukovnice Magdalena Dvořáková. Bauer se setká se šéfem české armády Karlem Řehkou, řešit spolu budou posílení Aliance na východním křídle nebo nové obranné plány NATO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Než se stal předsedou Vojenského výboru NATO, stál admirál Rob Bauer v čele nizozemské armády

Než se stal předsedou Vojenského výboru NATO, stál admirál Rob Bauer v čele nizozemské armády | Foto: Olivier Matthys | Zdroj: Profimeda

Ve středu 22. listopadu do Česka zavítá na dvoudenní návštěvu nejvýše postavený voják v NATO, předseda aliančního Vojenského výboru, admirál Rob Bauer.

Jednašedesátiletý Nizozemec bude v Praze jednat s náčelníkem generálního štábu, generálporučíkem Karlem Řehkou, a také se setká s náměstkem ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Danielem Blažkovcem.

NATO po odchodu Ruska ohlásilo pozastavení smlouvy o konvenčních silách. Reaguje tak na kroky Moskvy

Číst článek

„Generál Řehka a admirál Bauer budou jednat na Generálním štábu AČR o bezpečnostní situaci ve světě, posílení Aliance na východním křídle a implementaci strategických dokumentů, zejména regionálních plán,“ přiblížila program mluvčí Dvořáková.

Bauer je jakožto předseda Vojenského výboru NATO hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga.

Alianční vojenský výbor, který od roku 2021 vede, je složený ze šéfů všech jednatřiceti aliančních armád. Ti pak co tři roky volí nového předsedu. Česko reprezentuje náčelník generálního štábu Řehka.

Mandát měl původně Bauerovi skončit v roce 2024, na zářijovém zasedání Vojenského výboru NATO mu ho ale kolegové prodloužili o dalších šest měsíců, tedy až do ledna 2025.

Stejnou funkci v letech 2015 až 2018 zastával současný český prezident Petr Pavel.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme