NATO vybuduje síly rychlé reakce

Severoatlantická aliance dnes v Praze poprvé společně jedná se sedmi budoucími členy. Ti mají do NATO vstoupit do roku 2004. To ale není jediná změna, která Alianci v nejbližších letech čeká. Účastníci pražského summitu se dohodli na rozsáhlé modernizaci uskupení. NATO do čtyř let vytvoří společné síly rychlé reakce. Jednotky o síle 21 tisíc mužů by měly být schopné zasáhnout podle potřeby kdekoli na světě, pokud bude napaden kterýkoli spojenec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson | Foto: Stanislav Peška

Generální tajemník NATO George Robertson uvedl, že Aliance rozšířená o sedm nových členů musí využívat své prostředky racionálněji. "Máme příliš mnoho tanků a těžké kovové výstroje," řekl Robertson a dodal, že na údržbu takových zbraní je třeba příliš mnoho personálu, který by mohl plnit důležitější úkoly.

Proto dnes Severoatlantická rada v Praze odsouhlasila založení sil rychlé reakce. Ty by měly být schopné nasazení nejpozději v roce 2004, o dva roky později už by měly dosáhnout tzv. plné operační schopnosti, tedy být v neustálé pohotovosti a připraveny kdykoli vyrazit k zásahu kdekoli na zeměkouli.

Všichni prezidenti a premiéři členských zemí NATO se dnes podle George Robertsona zavázali, že transformují ozbrojené síly určené pro společné operace Aliance. Poskytnou také potřebná dopravní a tankovací letadla, přesné naváděné střely a prostředky protichemické ochrany.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme