NATO vybuduje síly rychlé reakce

Severoatlantická aliance dnes v Praze poprvé společně jedná se sedmi budoucími členy. Ti mají do NATO vstoupit do roku 2004. To ale není jediná změna, která Alianci v nejbližších letech čeká. Účastníci pražského summitu se dohodli na rozsáhlé modernizaci uskupení. NATO do čtyř let vytvoří společné síly rychlé reakce. Jednotky o síle 21 tisíc mužů by měly být schopné zasáhnout podle potřeby kdekoli na světě, pokud bude napaden kterýkoli spojenec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Robertson | Foto: Stanislav Peška

Generální tajemník NATO George Robertson uvedl, že Aliance rozšířená o sedm nových členů musí využívat své prostředky racionálněji. "Máme příliš mnoho tanků a těžké kovové výstroje," řekl Robertson a dodal, že na údržbu takových zbraní je třeba příliš mnoho personálu, který by mohl plnit důležitější úkoly.

Proto dnes Severoatlantická rada v Praze odsouhlasila založení sil rychlé reakce. Ty by měly být schopné nasazení nejpozději v roce 2004, o dva roky později už by měly dosáhnout tzv. plné operační schopnosti, tedy být v neustálé pohotovosti a připraveny kdykoli vyrazit k zásahu kdekoli na zeměkouli.

Všichni prezidenti a premiéři členských zemí NATO se dnes podle George Robertsona zavázali, že transformují ozbrojené síly určené pro společné operace Aliance. Poskytnou také potřebná dopravní a tankovací letadla, přesné naváděné střely a prostředky protichemické ochrany.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme