Albrightová, Vondra i Schwarzenberg. Ministr zahraničí předal medaile za zásluhy o členství v NATO

Zasloužili se o členství Česka v NATO a o českou diplomacii, nyní dostali nové medaile ministerstva zahraničí. U příležitosti výročí vstupu naší země do NATO byli oceněni například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, někdejší generální tajemník NATO George Robertson nebo bývalí ministři obrany a zahraničí či představitelé české armády. Medaili za zásluhy o diplomacii předal ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD 14 lidem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ćeský ministr zahraničí Tomáš Petříček a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Albrightová stála v době prvního rozšiřování Severoatlantické aliance o země někdejšího východního bloku v čele americké diplomacie. Pražská rodačka byla silnou zastánkyní přijetí někdejších nepřátel z Varšavské smlouvy do NATO.

Na slavnostním ceremoniálu řekla, že ocenění přebírá s pokorou. Dvacáté výročí rozšíření je podle ní příležitostí oslavovat úspěchy, kterých NATO dosáhlo, ale zároveň si také připomenout, že NATO není jen vojenskou, ale i politickou aliancí, která stojí na demokratických principech.

Zdůraznila také, že NATO musí začínat a končit s ideály, na kterých je postaveno, tedy například snažit se o svět, který řeší konflikty nenásilně.

Ocenění, které ministr zahraničí Tomáš Petříček předal čtrnácti osobnostem za zásluhy o diplomacii | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

‚Přispíváte k řádu, síle a stabilitě‘

Petříček ocenil také dva generální tajemníky aliance George Robertsona a Javiera Solanu, kteří vedli alianci v době přípravy rozšiřování a v době prvních let členství ČR v NATO.

Robertson při předávání ocenil tvrdou práci „řady dalších“, kteří zůstali skryti za scénou a kteří rozšíření NATO pomohli. Vyslovil souhlas s Albrightovou, že aliance není jen vojenskou, ale i politickou silou.

„V NATO jde i o postoj a hodnoty, na kterých je NATO založeno. Síla NATO spočívá v síle odhodlání usilovat o hodnoty, na kterých jsme tuto organizaci vystavěli,“ poznamenal. Aliance podle něj zůstává ostrovem stability ve světě, ve kterém nepanuje řád.

„Přispíváte k řádu, síle a stabilitě. Je to to nejlepší, co můžete jako země udělat,“ řekl Robertson českým představitelům.

Ocenění pro české politiky i vojáky

Další medaile dostali čeští politici a představitelé armády. Vyznamenáni byli bývalí ministři zahraničí Jaroslav Šedivý, Jan Kavan (ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) a ministři obrany Vladimír Vetchý (ČSSD), Alexandr Vondra (ODS) a Luboš Dobrovský.

Medaile dostali také náčelníci generálního štábu Jiří Nekvasil a Jiří Šedivý. In memoriam byl vyznamenán Otto Pick, který byl koncem 90. let prvním náměstkem ministra zahraničí Jana Kavana se zaměřením na začlenění České republiky do NATO.

Medaile byla udělena i někdejšímu českému velvyslanci v USA a předsedovi senátního zahraničního výboru Michaelu Žantovskému a stálému představiteli ČR při NATO v letech 1998 až 2005 Karlu Kovandovi.

Nové ocenění navrhl Pavel Holý z Vojenského historického ústavu. Na lícní straně stříbrné medaile je vyobrazen Černínský palác a nápis „Za zásluhy o diplomacii“, na rubu je symbolická zeměkoule překrytá obrysem mapy České republiky, dále logo ministerstva zahraničí a číslo každé medaile. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček ocenil při výročí vstupu Česka do NATO čtrnáct osobností za zásluhy o diplomacii | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme