Zachránil svému polskému spolubojovníkovi život, nyní se po deseti letech potkali při oslavách NATO

Po deseti letech se v Praze setkal polský voják Marcin Kulas a americký voják Corey Speck, který mu na misi v Afghánistánu 10. září 2009 zachránil život. Setkání se uskutečnilo v předvečer oslav 20. výročí vstupu Česka, Polska a Maďarska do NATO v pražském Domě armády. O příběhu obou vojáků byl natočen dokument, který je součástí polského seriálu ‚Veteráni. Unikli smrti‘.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský voják Marcin Kulas se setkal se svým americkým protějškem, který mu zachránil v boji život.

Polský voják Marcin Kulas se setkal se svým americkým protějškem, který mu zachránil v boji život. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

V úterý se budou na Hradě konat oslavy 20. výročí vstupu Česka, Maďarska a Polska do NATO, kterých se kromě českých ústavních činitelů zúčastní prezident Maďarska János Áder, Polska Andrzej Duda, Slovenska Andrej Kiska či ministři obrany a zahraničí zemí visegrádské čtyřky.

20 let v NATO: Zeman podpořil misi v Afghánistánu, zkritizoval mírové rozhovory s Tálibánem

Číst článek

Očekávají se také současní i bývalí vysocí představitelé NATO a Spojených států, diplomatického sboru i další hosté. Pondělní setkání nazvané Spojenci/Veteráni diskutují: mise v Afghánistánu bylo věnováno vojákům a veteránům zahraničních misí NATO.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v úvodu upozornil na to, že výročí vstupu do NATO je významným okamžikem pro Česko i Polsko a setkání s vojáky je zároveň možností, jak se může veřejnost seznámit s polským televizním seriálem o polských vojácích, kteří byli těžce zraněni v Afghánistánu.

Následně polský ministr obrany Mariusz Blaszczak uvedl, že spolupráce v NATO má světový rozměr, jejímž příkladem je služba vojáků v misích v Afghánistánu, kde jsou vojáci Spojených států, Polska, Česka a dalších zemí. Vojáky ministr označil za neobyčejné lidi a hrdiny.

Záchrana života

Během akce se uskutečnila projekce dokumentu o polském vojákovi Kulasovi, kterému v roce 2009 v provincii Ghazní v Afghánistánu v boji proti Tálibánu zachránil život americký seržant Speck mimo jiné tím, že směrem k nepříteli odpálil granát.

Premiéři zemí V4 v Polsku oslavili výročí vstupu do NATO. Babiš si nepřeje vznik evropské armády

Číst článek

Kaprál Kulas byl nepřítelem postřelen do hrudi i ruky a musel být odnesen z válečné zóny a přepraven do nemocnice. Z těžkých zranění se nakonec zotavil a nyní je stále v polské armádě a má manželku a tři děti.

Odjišťovací kroužek od granátu Speck dosud nosil na krku a v pondělí jej sundal a muži, kterému zachránil život, jej předal. Američan z armády odešel v roce 2015.

Vojáci o zkušenostech z Afghánistánu, o tom co pro ně znamená NATO a jak důležitá je podpora rodiny či přátel, hovořili před publikem společně s českým výsadkářem Ivem Zelinkou.

Všichni shodně uvedli, že přátelství vytvořená v bojových misích jsou bratrská a NATO pro ně znamená bezpečí a silnou armádu. Všichni zároveň zavzpomínali na přátele vojáky, o které přišli a zdůraznili, jak důležité je na ně nezapomínat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme