Natočené vyučovací hodiny na gymnáziích mají za sebou první rok

Už třicet učitelů se dobrovolně nechalo natočit při své práci ve třídě. Autentické záznamy z vyučování jsou dokonce volně přístupné na internetu Výzkumného ústavu pedagogického. Mají sloužit dalším kolegům při hledání inspirace v metodách výuky. Učitelé – aktéři zase získají zpětnou vazbu toho, co dělají špatně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci posledního ročníku základní školy

Žáci posledního ročníku základní školy | Foto: Tomáš Adamec

Profesorka Šárka Kvasničková z pražského Gymnázia na Zatlance pustila štáb do hodiny fyziky. S celým průběhem byla spokojená, ale po shlédnutí videa si uvědomila, že děti málo chválí.

„Chválení je obecně v českém školství nešvar.I já s tím mám problém, i já to málo dělám. Možná proto, že mě málo chválili, když jsem sama chodila do školy. Snažím se s tím něco dělat a doufám, že hospitace tomu pomohla,“ přiznává profesorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

I reportérka Klára Bílá se byla podívat na jedné z hospitací

Jiní zase zjistili, že opakují stejná slova a nyní chtějí zlepšit svůj projev. Videa ale také využívají samotní učitelé při práci s žáky hlavně v hodinách cizích jazyků. To aby jim například ukázali chyby ve výslovnosti.

Škola musí vždycky získat pro natáčení povolení od rodičů dětí, nikdy s tím nebyl žádný větší problém, říká manažerka projektu Virtuální hospitace Alena Hesová z Výzkumného ústavu pedagogického a říká, že videa chválí i samotní rodiče i žáci.

„Víme od učitelů, že žáci se na hospitace chodí dívat, rodiče také a jsou překvapeni, že jejich děti jsou v hodině aktivní, že se snaží, že pracují a jsou překvapeni, co se ve třídě děje, protože to často neví,“ vysvětluje Hesová.

Videa jsou zároveň i výukovým materiálem pro budoucí učitele. Na seminářích je využívají i některé pedagogické fakulty.

Natáčí se zatím pouze se staršími žáky

„Někdy hospitace využívají jako přípravu na úkoly, které odevzdávají sami na vysoké škole. Sami se inspirují,“ pokračuje manažerka projektu.

Pořízení videa z vyučovací hodiny stojí zhruba 40 tisíc korun. Hodiny se zatím točily pouze na gymnáziích. Podniknout to samé na prvním stupni základní školy moc nejde, říká ředitelka Výzkumného ústavu pedagogického Stanislava Krčková.

„Natáčeli jsme takzvané příklady dobré praxe. Čím menší děti to byli, soustředili se právě na kameru a mávali do ní, protože si mysleli, že je natáčí televize.

I tak se počítalo s tím, že by se projekt rozšířil z gymnázií do dalších škol. Ministerstvo školství to ale zatím nepodpořilo.

Klára Bílá, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme