Plaga: První stupeň ZŠ by se měl střídat ve výuce doma a ve škole

Třídy prvního stupně základních škol by se po návratu do škol měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do lavic, který připravilo ministerstvo školství. Po čtvrtečním jednání s opozičními poslanci Pirátů, hnutí Starostové a nezávislí a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Praha (Aktualizováno: 12:05 25. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Návrat prvních stupňů základních škol je významně epidemiologicky lepší v rotačním schématu týden (doma) a týden (ve škole). To znamená, že to není jen redukce žáků na polovinu, ale významně se redukuje to epidemiologické riziko,“ uvedl ministr (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Obsahem jednání s opozicí bylo představení návratových plánů ministerstva školství, které máme stanovené už od konce října. Je však potřeba tyto scénáře aktualizovat v reakci na to, jaká situace momentálně v Česku panuje,“ uvedl Plaga k tématu jednání. Mezi ministerstvem školství a opozicí podle jeho slov panuje maximální shoda na možném návratu do škol u žáků prvního stupně.

V první vlně by se do škol měli vracet právě žáci prvního stupně a studenti středních a vysokých škol, kteří mají ve svém oboru praktickou výuku. Maturantům by měly být umožněny skupinové konzultace. Ty by podle Plagy sloužily především k vysvětlení maturitního učiva, pokud mají studenti pocit, že jej během distanční výuky dostatečně nepochopili.

Ministr školství se k termínu návratu do škol vyjádřit nechtěl, konstatoval jen, že jej musí určit ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho slov je však potřeba dát školám o návratu žáků vědět v dostatečném předstihu, aby se stihly připravit na antigenní testování.

Klíčem k bezpečnému návratu žáků do škol by měla být tzv. rotační výuka. Tedy výuka, kdy jsou žáci jeden týden fyzicky přítomni ve škole a druhý týden se učí distančně.

Rok od zavření škol. ‚Dobré podmínky má víc dětí, zvyšuje se ale podíl absencí,‘ varuje šéfinspektor

Číst článek

„Návrat prvních stupňů základních škol je významně epidemiologicky lepší v rotačním schématu týden (doma) a týden (ve škole). To znamená, že to není jen redukce žáků na polovinu, ale významně se redukuje to epidemiologické riziko,“ uvedl ministr. „Rotační způsob pro celý první stupeň umožňuje a vytváří prostor nejen pro návrat celého prvního stupně, ale také pro zvýšený návrat praktické výuky ve školách středních,“ dodal Plaga.

Od 1. března jsou kvůli zhoršení epidemie covidu-19 otevřené jen školy pro děti zdravotníků a dalších vybraných profesí. Ostatní žáci a studenti se učí z domova. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že by se do lavic mohli začít vracet zřejmě v druhé polovině dubna.

Podle Plagy se plán ministerstva školství v mnohém shoduje s návrhy opozice. Z dopisu ministra sněmovnímu školskému výboru, který na twitteru zveřejnila poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) plyne, že kromě rotační výuky navrhuje také rozšíření povinnosti nošení respirátorů či roušek i na školy a speciální školy. Chtěl by umožnit dobrovolný návrat závěrečných ročníků základních či středních škol v omezeném režimu v takzvaných studijních skupinách. Pokud by se školy nemohly otevřít, chtěl by v základních a středních školách povolit konzultace ve skupinách do šesti lidí. Dosud jsou možné jen individuální konzultace.

ČTK, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme