Senátor Valenta usiluje o návrat části korunovačních klenotů z Vídně. Chce požádat o žezlo a jablko

Iniciativa kolem senátora Ivo Valenty (za Soukromníky) usiluje o vrácení části českých korunovačních klenotů z Rakouska. Nyní se nacházejí ve vídeňském Hofburgu. Valenta, který se v záležitosti obrátil dopisem na prezidenta Miloše Zemana, to ve středu řekl novinářům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České korunovační klenoty (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle Valenty jde o žezlo a jablko z korunovačních klenotů. „Korunovační klenoty jsou významnou historickou památkou, která je zároveň symbolem státnosti,“ uvedl.

Jablko a žezlo, které jsou na Pražském hradě, nejsou podle právníka a bývalého poslance Zdeňka Koudelky původní, jsou renesanční. Původní, gotické klenoty, jsou podle něho v držení rakouského státu.

Korunovační klenoty uložili klíčníci zpět do Korunní komory. Prohlédlo si je více než 30 tisíc lidí

Číst článek

Tyto klenoty mohly být vydány podle Koudelky na základě saintgermainské mírové smlouvy uzavřené po skončení první světové války v roce 1919. Československo ani Česká republika o vydání nikdy nepožádaly, uvedl.

Valenta řekl, že dopis odeslal prezidentu Zemanovi před několika dny. Jde také o vydání českého kurfiřtského pláště. Odpověď z Hradu Valenta zatím nedostal. Prezident by podle něho mohl téma nadnést při nejbližší návštěvě Rakouska.

Původní žezlo a královské jablko byly z Prahy do Vídně odvezeny spolu se svatováclavskou korunou v roce 1637 kvůli obavám z útoku Švédů. Zatímco koruna se roku 1791 vrátila do Čech, zlaté jablko a stříbrné pozlacené žezlo už ve vídeňské císařské klenotnici zůstaly.

Svým jednoduchým tvarem a absencí drahých kamenů totiž nesplňovaly rostoucí nároky na reprezentaci, proto byly nahrazeny honosnějšími renesančními protějšky, které nechal v 16. století zhotovit pravděpodobně král Ferdinand I., uvádí web věnovaný českým korunovačním klenotům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme