VIDEO: Speciál přivezl do Česka ostatky padlého vojáka. Jejich vynášení z letadla provázel psí štěkot

Na vojenském letišti Praha-Kbely krátce před středeční půlnocí přistál vojenský speciál s ostatky vojáka Tomáše Procházky, který padl v pondělí v Afghánistánu. Na letištní ploše na něj čekala rodina, ale i představitelé ministerstva obrany a armády. Přítomen byl i prezident Miloš Zeman. Na palubě speciálu byli i dva čeští vojáci, kteří byli zraněni v Afghánistánu minulý a tento týden. Do nemocnice je přepravily vrtulníky.

Video Praha (Aktualizováno: 0:48 25. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čestná stráž rakev zahalenou do české vlajky vynesla z letadla a za doprovodu smuteční hudby položila na černý katafalk. Jeden z vojáků před rakví držel fotografii padlého.

Při vynášení ostatků vojáka z letadla byl slyšet psí štěkot. Smuteční chvíli byl přítomný jeden ze psů, kteří s Procházkou sloužili v Afghánistánu. Po boku psovoda doprovázel čestnou stráž. 

Sbírka pro pozůstalé

Speciální síly na pomoc rodině padlého vypsali charitativní sbírku. Své příspěvky mohou posílat do Nadačního fondu speciálních sil do 23. listopadu na účet číslo 43-9412310217/0100 s použitím variabilního symbolu 601.

U rakve poté krátce promluvil vojenský kaplan Petr Šabaka a zazněla státní hymna. Vojáci následně rakev odnesli do připraveného pohřebního vozidla, u kterého se s Procházkou rozloučili jeho blízcí.

Pohřební služba za doprovodu motocyklů zamířila do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Armáda svým speciálem přepravila do Česka i dva české vojáky, kteří byli zraněni při útoku minulý a tento týden. Z letadla byli vyneseni ještě před zahájením smutečního aktu. Vrtulníky je následně přepravily do střešovické nemocnice.

Armáda ve středu uvedla, že se jejich zdravotní stav zlepšil. Na palubě byla i část příslušníků 10. strážní roty, kteří v uplynulých měsících hlídali spojeneckou základnu Bagrám. V Afghánistánu je vystřídali kolegové z 11. strážní roty.

Zkušený účastník zahraničních misí

Padlý voják Tomáš Procházka byl in memoriam povýšen na štábního praporčíka. V armádě působil jako kynolog, konkrétně u jednotky, která má na starosti výcvik afghánských kolegů. S rodinou žil v Hrádku nad Nisou. Letošní mise byla jeho čtvrtým působením v zahraničí.

Tomáš Procházka se narodil v Prachaticích v prosinci 1976. Do armády vstoupil v roce 2002. Nejprve působil jako řidič u 4. brigády rychlého nasazení, o dva roky později nastoupil ke kynologům. Podílel se na výcviku desítek psů.

Padlého vojáka povýšil ministr obrany Metnar na štábního praporčíka a udělil mu Kříž obrany státu

Číst článek

Působil ve čtyřech zahraničních misích, kromě Afghánistánu byl také v Iráku a dvakrát v Kosovu. Do Afghánistánu ho doprovázeli německý ovčák Bred a belgický ovčák Doky.

Zemřel v pondělí na základně Šindánd v afghánské provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Zraněni zároveň byli dva příslušníci českých speciálních sil. 

Pondělní útok byl třetím od začátku srpna, kdy po útoku sebevražedného atentátníka zemřela trojice českých vojáků. Minulý týden pak bylo zraněno pět Čechů, z toho jeden vážně, když u jejich obrněného automobilu explodoval civilní vůz naplněný výbušninou.

S Tomášem Procházkou se už před odletem z Afghánistánu rozloučili jeho kolegové:

jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme