Ve hře je návrat do škol, ale nejsou zajištěné podmínky. ‚Testy nejsou objednané,‘ řekl Plaga

Návrat žáků do škol od března záleží na vývoji epidemie a zajištění testů, které zatím nejsou objednané. Ministerstvo zdravotnictví má udělat seznam testů, které by byly k testování vhodné a daly by se pro školy získat včas. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Věří, že se to do 1. března podaří stihnout.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství za ANO Robert Plaga

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) věří, že se vše stihne do 1. března připravit | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrat alespoň části žáků do škol je jednou z podmínek, které si kladou hejtmani, kteří v neděli vyzvali vládu k vyhlášení nouzového stavu na dalších 14 dní. Kvůli opatřením proti epidemii jsou teď otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku.

Na otázku, zda je návrat alespoň maturantů a deváťáků od 1. března jistý, ministr řekl, že je na tom politická i odborná shoda, ale bude to záležet na vývoji pandemie. „Já bych byl rád, abychom našli systém testování,“ uvedl.

DOHODA - od 1.3. se mají do škol vrátit maturanti a deváťáci. Děti se mají testovat. Pro @Radiožurnál to uvedla hejtmanka Plzeňského kraje z ODS Ilona Mauritzová. Poté se mají postupně vracet žáci prvního stupně - pokud to dovolí epidemická situace. @Český rozhlas Plus @iROZHLAS.cz

12:17 – 14. 02. 2021

7 7

Podle něj by se nemělo debatovat o uvolňování opatření v dalších oblastech života před tím, než se otevřou školy. Po závěrečných ročnících by se podle něj měly školy postupně otevírat i pro další žáky. Musí se ale nejdřív zajistit logistika testování.

„Testy zatím nejsou objednané,“ řekl. Upozornil, že v Česku je kolem 10 000 škol. Na přípravě organizace podle něj nyní pracuje Ústřední krizový štáb a ministerstvo zdravotnictví vybírá testy, které by byly použitelné.

Například antigenní testy LEPU, které se používají ve školách v Rakousku a které v Česku zastupuje společnost Quickseal, by podle podkladů ministerstva školství mohl výrobce dodat do jednoho měsíce od objednání.

Možnost využití těchto testů zmínil ve středu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že největší problém bude zajistit v krátké době jejich potřebné množství. Podle něj se proto uvažuje o možnosti, že by se Česká republika připojila k rakouským objednávkám. Pokud by se testovaly jen závěrečné ročníky středních škol, šlo by o 98 000 žáků a 30 000 zaměstnanců škol. Testovat by se měli pravidelně jednou za sedm až 14 dní.

Dítě se dokáže adaptovat na ztížené podmínky, shodují se experti. Horší budou ‚jizvy na dušičce‘

Číst článek

Plaga v neděli řekl, že jako první by podle něj měli na řadu přijít závěrečné ročníky středních a základních škol a žáci z oborů s praktickou výukou. Následovat by měl první stupeň základních škol a zřejmě střídavá výuka druhého stupně. Mezi jednotlivými vlnami uvolňování by podle něj mohlo být asi 14 dnů, jde o názor epidemiologů.

Podle návrhu ministerstva školství by se žáci měli ve škole testovat sami bez nutné přítomnosti zdravotníků. Testování by se mělo dělat takzvanou neinvazivní metodou, tedy ne z nosohltanu. Hamáček ve středu řekl, že Ústřední krizový štáb předloží do pondělí vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Inspiruje se modelem, který funguje v Rakousku.

Používat by se tak ve školách měly antigenní testy s výtěrem z kraje nosu, které ukážou výsledek na místě. Neinvazivní antigenní testy musí ještě pro samoodběr povolit ministerstvo zdravotnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme