Návrh branného zákona se dostane do sněmovny až v létě. Výhrady má část opozice i koalice

Branný zákon, který má zavést povinné vojenské odvody osmnáctiletých od roku 2017, zatím nedorazil do sněmovny. Vláda ho sice schválila, ale ministerstvo obrany projednávání pozastavilo. Poslancům ho chce doručit až v létě spolu s dalšími dvěma zákony.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na konci cvičení by měli vojáci získat speciální certifikát

Na konci cvičení by měli vojáci získat speciální certifikát | Foto: Olga Haladová

"Vláda ještě neschválila třetí z balíčku zákonů, novelu zákona o ozbrojených silách. Až projde vládou, tak předložíme všechny tři najednou,“ vysvětluje důvody zdržení mluvčí resortu Petr Medek.

Při projednávání ve sněmovně čekají novelu pravděpodobně problémy. Část opozice má výhrady. Povinné odvody branců nejsou řešením například podle místopředsedy výboru pro obranu za KDU-ČSL Ivana Gabala.

„Základním nástrojem naší obrany je profesionální armáda. A případně její zálohy, protože to je ten nástroj, který nás propojuje s kolektivní obranou Severoatlantické aliance,“ míní Ivan Gabal. Kondice profesionální armády je podle něho klíčová nejen pro obranu a bezpečnost Česka, ale i pro obranu jeho spojenců.

Podle místopředsedy opoziční KSČM Jiřího Dolejše není návrh dobře připravený. „Při své důležitosti měl být lépe připraven a prodiskutován. Logiku vidíme u přípravy záloh, nikoli u plošné branné povinnosti." Při současném konceptu výstavby armády je prý zbytečná.

Návrh kritizují i někteří koaliční poslanci. Systémově špatný je třeba podle člena výboru pro obranu Antonína Sedi z ČSSD.

Problematická je prý kombinace tzv. povinných odvodů a dobrovolného cvičení. „Mám pocit, že systém povinných odvodů se vzal z doby ještě před rokem 1994, kdy opravdu po povinných odvodech následovala vojenská služba nebo náhradní vojenská služba,“ vysvětluje Seďa. Napravit nedostatky zákona během projednávání ve sněmovně by prý mohlo být obtížné.

Mezi poslanci má ale návrh i své zastánce.

„Povinné odvody je něco úplně jiného než povinná vojenská služba. Já byl připraven to podpořit,“ říká šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Důvodem je to, že jde o monitoring toho, jaká část populace je připravena bránit svoji zemi. „Je to také určité připomenutí občanské povinnosti a ctnosti,“ dodává poslanec.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme