Návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví bude patrně odmítnut

Spor mezi vládou a opozicí o poplatcích ve zdravotnictví se vyostřuje. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prohlásil, že sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků vláda téměř jistě smete příští týden ze stolu. Jeho stínový protějšek z ČSSD David Rath naopak doufá, že si ODS vzpomene na své předvolební sliby občanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplatky ve zdravotnictví | Foto: Alena Palečková

Podle ministra Julínka by zrušení poplatků nabouralo reformu veřejných financí. "Budu proti, protože nechci nestabilitu ve zdravotnictví. Divím se lidem i z uměleckého světa, že chtějí vyvolat krizi," říká Julínek.

Výzvu veřejnosti, aby neplatila za návštěvu lékaře nebo vystavení receptu, podpořil místopředseda ČSSD David Rath: "Doporučuji neplatit. Ale je dobře se dohodnout s příslušný lékařem, protože většina jich je rozumných."

Děkan právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch upozorňuje, že iniciativa je výzvou k občanské neposlušnosti, která je podle něj nelegální.

Návrh na zrušení poplatků vláda téměř jistě odmítne. Určitou šanci má však ve sněmovně. Koalici tam nemusí podpořit poslanec Miloš Melčák a lidovec Luděk Hovorka, který prý bude proti zamítnutí.

Poplatky se bude zabývat také ústavní soud.

Od ledna příštího roku mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit budou i po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí.

Pavel Otto, Jitka Pilbauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme