Návrh KSČM na referendum o umístění americké základny v Česku neprošel

Komunistický návrh zákona o referendu o umístění americké protiraketové základny v České republice dnes ve Sněmovně neuspěl. Poslanci rozhodli, že předlohu vrátí autorům k dopracování. KSČM ji chce co nejdříve předložit znovu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

raketa Interceptor

raketa Interceptor | Foto: Missile Defence Agency USA

Pro vrácení návrhu se vyslovili poslanci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Většina sociálních demokratů byla pro to, aby komunistický návrh šanci dostal. Několik poslanců ČSSD se ale hlasování zdrželo. Sněmovna tak těsným rozdílem rozhodla, že návrh v podobě, v jaké jej předložili komunisté, dále projednávat nebude.

Občanští demokraté a lidovci obvinili komunisty z toho, že téma populisticky zneužili. Zelení vypsání referenda o případném umístění základny podporují, komunistický návrh má ale podle nich závažné legislativní nedostatky.

Podle Ondřeje Lišky ze Strany zelených je předloha v mnoha ohledech po právní stránce nesmyslná a také politicky načasovaná. "Tento návrh vznikl a byl předložen v době, kdy byl velmi podstatně zpolitizován. Myslím si, že jeho odložení a přepracování přispěje k tomu, aby pokračovala věcná debata, namísto dalšího pokračování předvolební kampaně," řekl Českému rozhlasu Liška.

Toto podezření ale komunisté odmítají a jsou rozhodnuti upravený návrh zákona na referendum o základně předložit co nejdříve znovu. Podle šéfa strany a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa není problém zásadní výhrady upravit. Například místo padesáti procent všech občanů zúžit rozhodovací výsledek v lidovém hlasování o základnách jen na zúčastněné v referendu.

"Na to jsem připraven, a pokud jde o to, zda to má být na návrh i Poslanecké sněmovny nebo Senátu, to je také možné dát z návrhu pryč. Jinak bych na tom návrhu neměnil žádné podstatné náležitosti, protože je to návrh ústavního zákona, který už má oporu v českém právním řádu," potvrdil Filip.

Plány na umístění americké základny v Česku vzbudily mezi politiky značné kontroverze. Zatímco ODS je podporuje, ČSSD je proti. Americkou základnu, která by byla mimo působnost NATO, odmítají i zelení. Lidovci s podporou základny váhají a KSČM je rozhodně proti.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme