Návrh na exekuci dávek čelil kritice poslanců. Vrátí se k němu v červnu

Poslanci dnes nestihli projednat novelu, která má obcím umožnit, aby notorickým dlužníkům sebraly část sociálních dávek. Diskuze nad předlohou byla totiž delší než schůze Poslanecké sněmovny. Vrátí se k ní proto na další schůzi v červnu. Novela ale bude čelit návrhu opozice na zamítnutí, kritika zní i z vládních řad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Zamítnout, projednat, předělat. Tak různé byly postoje poslanců k novele, která zavádí exekuce na příspěvek na živobytí pro notorické neplatiče dluhů na nájemném a pořádkových pokutách.

Pod normou jsou podepsané poslankyně ODS Ivana Řápková a Lenka Kohoutová. Slibují si od ní lepší vymahatelnost dluhů za nájemné a pokuty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti zabavovat neplatičům část dávek debatovali v Ozvěnách dne místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech a Jan Černý z organizace Člověk v tísni

Nejvíc kritiků má novela mezi levicovými poslanci. Například místopředseda ústavně-právního výboru Stanislav Křeček z ČSSD považuje navrhované postihy neplatičů za příliš tvrdé.

„Jsou to extrémní návrhy, které situaci nevyřeší a které nevyplývají z toho, v čem problém skutečně je. Jenom se jim omezuje další příjem financí, ale žene to do další pasti, kterou oni budou řešit jiným způsobem. Budou se podílet na trestné činnosti a situace se jenom vrátí,“ uvedl Křeček.

Předloha se ale nelíbí i některým zákonodárcům z řad koalice. Poslankyně TOP 09 a Starostů Jitka Chalánková varovala před tím, že novelu by zneužívaly firmy, které chudým lidem půjčují peníze a vydělávají právě na exekucích státních dávek. „Dávky jsou vypočítány tak, že mají pokrýt základní potřeby a není v nich žádná částka nazbyt,“ zdůraznila.

Kolegy budeme dál přesvědčovat, říká spoluautorka návrhu

Nakonec projednávání předlohy sněmovna přerušila a vrátí se k ní na další schůzi v červnu. I když dnes z řad poslanců zněla ostrá kritika, jedna z autorek návrhu, občanská demokratka Lenka Kohoutová ocenila, že diskuze nad návrhem byla věcná.

„Je faktem, že nejvíce se ozývali primátoři, bývalí primátoři, starostové, ty tato problematika tíží. Koneckonců Svaz měst a obcí se k novele vyjádřil a máme teď pět týdnů na diskuzi a na přesvědčování kolegů. Mohli bychom v tomto ohledu s kolegyní Řápkovou zajistit pro své kolegy i odborný seminář na toto téma,“ řekla Kohoutová.

Obce by podle návrhu mohly odebírat část příspěvků na živobytí u notorických neplatičů nájemného a lidí, kteří se opakovaně dopouštějí přestupků proti společnému soužití a neplatí pokuty. Po srážkách by jim zůstalo existenční minimum, které nyní činí 2020 korun.

Nejdřív by si ale mohli nově domluvit splátkový kalendář. Teprve když by k dohodě nedošlo, přistoupila by obec k exekuci. To by podle autorek předlohy mělo vést k větší odpovědnosti příjemců dávek a kontrole obcí nad čerpáním příspěvků.

Se zabavováním dávek se začalo v Chomutově

Se zabavováním sociálních dávek přišla radnice v Chomutově v době, kdy byla Řápková primátorkou. Lidem, kteří dlužili na nájemném, exekutor po vyplacení dávek peníze zabavil. Proti postupu města se tehdy postavil ombudsman i někdejší vládní zmocněnec pro lidská práva a prošetřoval ho i ministr spravedlnosti kvůli podezření z porušení ústavy.

Jan Černý, ředitel Programu sociální integrace Člověka v tísni, vytýká Řápkové, že se snaží nabourat do kompetencí občanského soudního řádu, který chrání zejména děti v rodinách dlužníků. „Mít jiný režim po příjemce dávek v hmotné nouzi mimo občanský soudní řád je nesystémové a nešťastné. Byly by víc ohrožené tyto rodiny než rodiny, které občanský soudní řád chrání,“ podotkl Černý.

Iniciativu naopak podpořil Svaz měst a obcí. Podle jeho místopředsedy Jaromíra Jecha vítá hlavně snahu o řešení problému, který stát léta přehlížel. „Paní Řápková a pani Kohoutová znají praxi a vlastně jenom ventilují potřebu cosi s tím udělat, a z toho důvodu svaz jednomyslně podpořil snahu, aby se ledy pohnuly,“ uvedl Jech.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme