Návrh na legalizaci prostituce čeká v parlamentu bouřlivá debata

Prostituce by u nás měla už brzy být legální živností. Prostitutky tak budou muset odvádět daně, majitelé nevěstinců pak jejich návštěvy evidovat. Návrh zákona má ministr vnitra František Bublan až na drobnosti už hotov. Schválení předlohy je ale velmi nejisté. Ukázala to dnešní ministrova debata se senátory za ODS. Proti jsou i lidovečtí zákonodárci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prostitutka

prostitutka

Roční poplatek až 200 tisíc korun - tolik má majitel nevěstince každoročně odvádět radnici. Noční kluby by přitom nesměly fungovat třeba přímo u školy nebo u kostela, zkrátka budit veřejné pohoršení. Předváděcí výlohy do ulice? Zakázány. Samotné prostitutky budou muset mít platnou licenci, tedy platit z toho, co vydělají, daně.

Právě tomu se ale už teď řada starostů směje. "Prostitutky nikdy daně platit nebudou, protože nošení registračních pokladniček na zádech je vzhledem k jejich povolání poněkud obtížné," tvrdí třeba starosta Teplic a současně senátor za ODS Jaroslav Kubera.

"Jde to udělat podle mého soudu jediným způsobem - zaplatí za licenci, kterou budou mít na tři měsíce, a po třech měsících přinesou další potvrzení od lékaře, že nebudou nikoho ohrožovat pohlavními chorobami. Jakmile se to zvrhne v to, že by měly platit daně, tak je absurdní, a nikdo si neumí představit, jakým způsobem by finanční úřady kontrolovaly, zda jejich účetnictví je správné a spravedlivé," dodává Kubera.

Velké dohady nad zákonem o legalizaci prostituce očekává i ministr vnitra František Bublan. "Teď je to v připomínkovém řízení a počítám, že tak možná do měsíce bych to přinesl do vlády, a uvidíme, jak to půjde dál."

Překážkou legalizace prostituce je zatím i mezinárodní úmluva o potlačování obchodu s lidmi, o jejímž vypovězení musí parlament také rozhodnout.

Marika Táborská, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme