Sedm mužů, tři ženy. Ministryně Benešová podala prezidentovi návrh na nové soudce

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) navrhla prezidentu Miloši Zemanovi ke jmenování deset nových soudců. Devět z nich má působit ve správním soudnictví. Sedm z navržených kandidátů jsou muži. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) odeslala Hradu seznam kandidátů 11. listopadu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi aspiranty na soudcovský talár je jedna dosavadní státní zástupkyně, dva advokáti, tři vyšší soudní úředníci, dva asistenti soudce, jeden právník z Generálního ředitelství cel a jediný justiční čekatel. Kandidátům je od 31 do 44 let.

Čtyři posily mají zamířit do obvodu středočeského krajského soudu, tři pod pražský městský soud a po jedné do obvodu krajských soudů v Plzni, Hradci Králové a Brně.

V Česku je nedostatek přísedících. Firmy nechtějí své lidi pouštět k soudu, starší zájemce odradil covid-19

Číst článek

Navržení kandidáti mají nahradit soudce, kteří odešli nebo odejdou z justice k letošnímu 31. prosinci. Na začátku října v Česku působilo 3041 soudců, na konci roku jich bez nově jmenovaných adeptů bude 3024.

Benešová odeslala Hradu seznam kandidátů 11. listopadu. Vláda návrh projednává proto, že podle Ústavy spolupodepisuje prezidentovo rozhodnutí o jmenování soudců premiér. Zeman soudce naposledy jmenoval letos v červenci, tehdy jich bylo 33.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme