Návrh na omezení poslanecké imunity se průlomově projednává ve výborech
Na sklonku roku se dostal do druhého čtení a tedy do projednávání ve výborech návrh místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřiny Klasnové na omezení poslanecké imunity. Podepsali se pod něj zástupci všech pěti parlamentních stran a poprvé tedy vypadá takový pokus nadějně.
Také Klasnová doufá, že tentokrát bude návrh schválen. Podle ní je doživotní imunita ostudným pozůstatkem Rakouska-Uherska a je třeba tento stav změnit – jak pro zákonodárce, tak i pro ústavní soudce.
„Po dobu výkonu mandátu budou dál chráněni, může se stát, že je Poslanecká sněmovna nebo Senát nevydá. Nicméně poté, co jim skončí mandát, mohou být pro čin trestně stíhaní,“ vysvětluje změnu.
Součástí návrhu byla i úvaha, že by napříště mohli být poslanci a senátoři stíhatelní za činy, kterých se dopustili jako členové dozorčích rad a jiných podobných orgánů.
Místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová vysvětlovala návrh na omezení poslanecké imunity ve Světě o osmé
„Na začátku se kritizovalo, že je to změna nesystémová. Oním jablkem sváru byla snaha o zásah i do přestupkové imunity. Teď je zcela systémová, krásně zapadla do novely ústavy, která se týká přímé volby prezidenta. Tam také došlo k omezení imunity prezidenta republiky,“ upozorňuje Klasnová.
Naopak nezkoušela prosadit omezení poslanecké imunity pouze na vystoupení v parlamentních komorách: „Mně by se to líbilo, ale byl by to heroický počin, kdy bych se chvilku hřála na mediálním výsluní, ale Poslaneckou sněmovnou by to neprošlo.“
Zákonodárci zřejmě přijdou o výhodu doživotní imunity
Číst článek
Omezení poslanecké imunity je skutečným evergreenem české politické scény. Všechny pokusy zatím skončily neúspěchem – sice navenek měly většinovou podporu, ale nakonec byly odmítnuty jako nesystémové.