Návrh na volný přístup ke smlouvám na veřejné zakázky pustili poslanci dál

Bude se u vás stavět něco velkého a vás by zajímalo, jestli obec neplýtvá penězi a jak vypadá smlouva s vybranou firmou? V budoucnu už by to neměl být problém. Poslanci dnes podpořili návrh zákona o povinném zveřejňování smluv, ve kterých jde o veřejné peníze. Normu by musely dodržovat všechny instituce, které podléhají zákonu o svobodném přístupu k informacím. Smlouva, která nebude zveřejněná v registru, by podle předlohy byla neplatná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Farský, starosta Semil a poslanec za TOP 09 | Foto: Vendula Kosíková

„Zákon je veden na třech principech – jeden je o tom, že o veřejných prostředcích by mělo být rozhodováno veřejně, druhý říká, že občan by neměl být v roli prosebníka, když se chce dozvědět, jak jsou utráceny jeho prostředky. Třetí říká, že ta nejefektivnější, nejmotivovanější kontrola je kontrola opozice a konkurence,“ říká poslanec za TOP 09 Jan Farský, který je hlavním autorem předlohy.

Registr by umožňoval dálkový přístup. Farský popisuje, jak by bylo možné se k těmto informacím dostat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o poslaneckém návrhu přinesla do Dopoledního Radiožurnálu Věra Masopustová

„Vstoupíte na stránku, kde budete mít určených přibližně pět sloupců. Bude tam datum uzavření smlouvy, subjekt dodavatele, subjekt objednatele, částka a stručná anotace této smlouvy. Pak už jenom prokliknete tímto odkazem a dostanete se přímo k textu smlouvy.“

Databáze bude podle Farského obsahovat statisíce až miliony smluv. Uvedených pět údajů tedy bude zároveň sloužit k jejich filtrování a třídění.

Na plénu sněmovny zazněla výhrada, že pořízení systému bude drahé. Objevila se i ve stanovisku vlády k tomuto návrhu, ale Jan Farský z vysokých nákladů na pořízení registru obavy nemá, pokud se nepůjde typicky českou cestou ale vezmeme si příklad ze slovenských sousedů:

„Nejsme naštěstí první na světě, kdo to zavádí. Slovenští kolegové zvládli naprogramovat tento registr během tří týdnů a stál 625 tisíc korun. Já doufám, že české řešení nebude výrazně jiné.“

Předloha míří do ústavně-právního výboru a do výboru pro veřejnou správu. Jsou pod ní podepsaní poslanci napříč politickým spektrem, takže je vysoká pravděpodobnost, že se možnosti kontrolovat smlouvy na veřejné zakázky dočkáme.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme