Návrh na výrazné omezení imunity zákonodárců ve sněmovně neuspěl

Poslanecká sněmovna vrátila Senátu návrh na výrazné omezení imunity zákonodárců. V diskusi padaly nejrůznější připomínky, poslanci zmínili řadu příkladů z jiných evropských zemí. Vážnější výhrady má hlavně levice. Vadí jí, že by se imunita nevztahovala na veřejné projevy nebo projevy na stranických sjezdech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Poslanci se většinou shodují v tom, že imunita není nějakým privilegiem, kterému se těší narozdíl od běžných občanů. Podle nich je má chránit před mocí výkonnou, aby mohli vykonávat svůj mandát, který jim dali voliči. "Poslanec by neměl být víc než občan. Na druhou stranu, politická imunita je pro politickou práci potřebná," myslí si například místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

ČSSD označila navrhovanou normu za legislativní paskvil, o kterém musí detailně diskutovat ústavně právní výbor. Původně se totiž předpokládalo, že sněmovna předlohu podpoří alespoň v takzvaném prvním čtení. To se ale nakonec nestalo, proti vrácení návrhu horní parlamentní komoře byla jen necelá dvacítka poslanců.

Podle návrhu senátorů by se měla imunita vztahovat jen na hlasování a projevy pronesené v parlamentu. V jiných případech by se na poslance, senátory, ale i ústavní soudce vztahovaly zákony jako na běžné občany. Zákonodárci by tak nebyli imunitou chráněni například ani na stranických kongresech nebo mítincích s občany.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme