Návrh na zavedení poplatků ve zdravotnictví představen veřejnosti

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dnes představil svůj návrh na zavedení poplatků. Podle něj by měly snížit počet nadbytečných vyšetření, návštěv u lékaře nebo plýtvání léky. Peníze za ně chce přesunout do nákladné péče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Podle ministrova návrhu by lidé měli za návštěvu u lékaře platit 30 korun. Stejnou částku dají za výdej léku. Den v nemocnici, léčebně nebo lázních je má přijít na 60 korun. Za pohotovost pak uhradí 90 korun.

Poplatky nebudou lidé platit za preventivní prohlídky, hemodialýzu, laboratorní a diagnostická vyšetření a vyšetření krve, krevní plazmy a kostní dřeně. Poplatky se nebudou týkat ani dětí do tří let a lidí, kterým soud nařídil ochrannou léčbu nebo jsou v karanténě kvůli infekci.

Vláda by měla Julínkův návrh dostat do konce dubna. Záměr ministerstva zdravotnictví ostře kritizuje opozice a nelíbí se ani některým zdravotníkům. Podle kritiků omezí nadbytečnou péči jen minimálně.

Královéhradecký lékař Jan Krejčí vidí problém jinde. "To není absolutně žádné řešení, tohle to. Za prvé se musejí zvýšit odvody zdravotního pojištění; jsou dražší instrumenty, jsou dražší lékařská vyšetření, která jsou specializovaná. A na druhé straně státní zdravotnictví plýtvá pochopitelně víc než soukromé, protože soukromníkovi už se nedá moc ukrást. Jenže my jsme zvyklí..."

Se zavedením poplatků u lékaře podle únorového průzkumu agentury Median nesouhlasí víc než čtyři pětiny lidí.

Milan Kopp, Renáta Prátová, Marta Růžičková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme