Návrh na zvýšení daně je pro opozici a některé vládní poslance nepřijatelný

Sněmovna bude znovu rozhodovat o daňovém balíčku. Vládní návrh počítá například se zvýšením daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent a se solidárním zvýšení daně u fyzických osob s vyššími příjmy. Předlohu, kterou vetoval levicový Senát, kritizují i někteří vládní a nezařazení poslanci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012

Poslanecká sněmovna 12.6.2012 | Foto: Filip Jandourek

Podle bývalého člena ODS Michala Doktora, který kandiduje v krajských volbách za Jihočechy 2012, česká ekonomika takový manévr neunese:

„Dostane další zátěž, kterou bude jen těžko schopna nést. Například součet zvýšení daně z přidané hodnoty a daně z převodu nemovitosti znovu a znovu přibrzdí a ochladí stavebnictví a bude brzdit developerský stavební trh. Opět návrh nepodpořím, budu aktivně hlasovat proti.“

Poslanec ODS Boris Šťastný v České televizi uvedl, že zvyšování daní v době krize podle něj není dobré. Nevyloučil ale, že pro návrh nakonec ruku zvedne:

„Za určitých okolností se někdy stane, když jste součástí politické strany a kandidujete za ní, že můžete proti určité části programu pro nějaký vyšší cíl hlasovat. Pokud to udělám, tak to udělám s čistým svědomím a s vědomím, že si budu přát, aby se to v budoucnu nikdy nestalo.“

Návrh na zvýšení daně z přidané hodnoty je pro opoziční politiky podle předsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce naprosto nepřijatelný:

Starostové čekají, jak dopadne hlasování poslanců o církevních restitucích

Číst článek

„Zvyšování považujeme za hloupé, neboť nejen že bude zatěžovat občany, ale při posledním zvýšení došlo dokonce k propadu státního rozpočtu a i z těchto důvodů nepodpoříme tento návrh.“

Proti zvýšení jsou i komunisté:

„My jsme už v době projednávání od prvního čtení signalizovali, že tento návrh zákona nemůžeme podpořit, protože zhorší ekonomickou situaci nejen občanům, ale dokonce má velmi negativní dopad do státního rozpočtu,“ zopakoval pro Českou televizi předseda komunistů Vojtěch Filip.

Koaliční vláda potřebuje k přehlasování vet levicového Senátu nejméně 101 poslanců. Ve sněmovně jich přitom má celkem 100. Premiér Petr Nečas už dal najevo, že bez schválení klíčových vládních návrhů nebude jeho kabinet pokračovat.

Milada Richterová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme