Návrh reformy univerzit je hotový, akademici k němu ale mají připomínky

Ministerstvo školství po letech příprav dokončilo reformu univerzit. Školy by měly mít větší pravomoci, změní se financování i systém akreditací. Změny se připravují sedm let a v pořadí jde už o dvacátou novelu vysokoškolského zákona, která ale přes četné diskuze narazila u akademiků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Loni v lednu zněla pražskými ulicemi studentská hymna. Tisíce vysokoškoláků zpěvem bojovaly proti tehdejšímu návrhu reformy univerzit.

Báli se omezení akademických svobod, ale i školného. Návrh exministra Josefa Dobeše pak definitivně zastavil jeho nástupce Petr Fiala. Změny na školách teď upraví jen novela. V pořadí už dvacátá. „Předpokládám širokou spolupráci s reprezentacemi vysokých škol i odbornou veřejností,“ řekl šéf resortu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reformě vysokých škol se věnovala reportérka Klára Bílá

Do hry se tak vracejí akademici, kteří k návrhu posílají připomínky. Naposledy jich bylo 150 a 30 z nich je zásadních, jak potvrdil předseda rady vysokých škol Jakub Fischer. Ďábel se podle něj skrývá v detailu. Není třeba jasný rozdíl mezi rozdělením škol na akademické a výzkumné.

„Domníváme se, že rozdělení profilů na tři - profesně orientované, akademické a výzkumné - je zbytečně podrobné, což potom vyúsťuje ve skutečnost, že mezi akademickým a výzkumným profilem je poměrně malý rozdíl,“ podotýká.

O novele mluví s nadsázkou jako o prázdné schránce. Důležitou roli totiž hrají podzákonné předpisy, například vyhlášky.

„Teprve podzákonná norma skutečně určí, jak to bude vypadat - jak to ovlivní chování jednotlivých aktérů ve škole, chování a rozhodování škol... Proto jsou podzákonné normy tolik důležité, a proto trváme na tom, aby byla legislativně zakotvena participace reprezentace na tvorbě těchto předpisů,“ vysvětluje.

Zástupci vysokých škol teď nové připomínky pošlou ministerským úředníkům. Některé zůstanou podle Fischera jen na papíře. Konečné stanovisko řeknou akademici až v červnu, tehdy návrh předloží ministr Fiala vládě.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme