Návrh SPD o spravování státního majetku je nadbytečný, rozhodla vláda

Vláda nesouhlasí se zákonným posílením odpovědnosti zástupců státu za svěřený majetek, jak je navrhli poslanci hnutí SPD Tomia Okamury. Novináře o tom v úterý informovalo tiskové oddělení úřadu vlády. Zaujetí nesouhlasného postoje doporučovali kabinetu v demisi Andreje Babiše (ANO) vládní legislativci. Předloha uvádí, že zástupci státu by museli majetek České republiky spravovat s péčí řádného hospodáře.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Navrhovaná právní úprava se podle ministrů jeví jako nadbytečná, neboť vymezení nezbytných povinností při hospodaření s majetkem státu je zákonem upraveno dostatečně, jednoznačně a přehledně.

SPD dostala za nezákonnou transakci na účtu pokutu 45 tisíc. 'Chybu jsme uznali, zaplatíme,' vzkazuje

Číst článek

Právníci navíc upozornili na nejasný vztah navrhovaného spravování majetku s péčí řádného hospodáře k nynější zákonné povinnosti starat se o něj s odbornou péčí.

Zaujmout k předloze SPD nesouhlasné stanovisko navrhlo vládě ministerstvo financí. Ministerstvo spravedlnosti a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových doporučení nedalo, sepsaly však kritické připomínky. O předloze rozhodnou zákonodárci.

Obdobnou snahu zamítla sněmovna v minulém volebním období už v úvodním kole. Zavedení pojmu péče řádného hospodáře do zákona prosazoval Úsvit, když jej ještě vedl Okamura. Tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL označila návrh za nadbytečný a duplicitní.

Předkladatelé nyní stejně jako v minulosti sami uvádějí, že povinnost ohledně nakládání s majetkem už zákony řeší. Podle nich ale „málo viditelným a z mnoha ohledů nejednoznačným způsobem, který dává mnoho prostoru ke spekulacím a zejména reálné neefektivitě při vymáhání náhrady škody při nehospodárném nakládání se svěřeným majetkem nebo finančními prostředky státu.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme