Návrh úplného zákazu kouření v restauracích má prý nadpoloviční podporu

Ministerstvo zdravotnictví znovu hodlá zpřísnit protikuřácký zákon. Spolu s ním i úplně zakázat kouření ve všech typech restaurací a barů. Podle poslance Borise Šťastného (ODS) má norma jasnou podporu v Poslanecké sněmovně i Senátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigareta, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Vildan Uysal

Zákaz kouření v hospodách a restauracích už měli zákonodárci za posledních let na stole několikrát, ani jednou ale neprošel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu zákona o ochraně před škodami z kouření a alkoholu mluvila Veronika Neprašová

Nový návrh je zatím na úplném začátku legislativního procesu.

V minulosti narazil na nekompromisní zeď odporu i u stranických kolegů hlavního předkladatele a autora předlohy, poslance Borise Šťastného z ODS. Ten ale přesto dnes neskrýval optimismus.

„Jde o vládní návrh, čili očekávám, že k němu bude přistupováno v souladu s programovým prohlášením. Samozřejmě si uvědomuji, že někteří kolegové mohou mít individuální názor na tu či onu věc.“

Návrh zákona předpokládá úplný zákaz kouření ve veřejnosti volně přístupných vnitřních prostorách nebo všech prostorách restaurací, barů a dalších provozoven stravovacích služeb. Kouřit by se mohlo jen v předzahrádkách.

„Já však v Poslanecké sněmovně i v Senátu vidím jasnou nadpoloviční, stojedničkovou většinu,“ poznamenal Šťastný.

Jestli jeho optimismus není předčasný, se uvidí v následujících měsících.

Vedle dalšího omezování kouření se ale zákon dotýká i prodeje alkoholu. Stát se chce v budoucnu zaměřit hlavně na kontrolu dodržování zákazu nalévání alkoholu mladistvým.

Výrazně chce proto zpřísnit sankce. Hospodskému, který alkohol nalije osobně mladší 15 let, tak nově může hrozit pokuta až 2 miliony korun. A v restauracích musejí nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než jakýkoli alkohol.

Restaurace budou muset prodávat nejméně jeden nápoj levnější než pivo

Číst článek

mkp, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme