Návrh ústavní novely má omezit imunitu zákonodárců jen na období mandátu

Předseda ústavněprávního výboru senátu Miroslav Antl a senátorka Soňa Paukrtová představili ústavní novelu, která má omezit imunitu zákonodárců a ústavních soudců. Chtějí tak nahradit podobný poslanecký návrh, který v dubnu senátem o dva hlasy neprošel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soňa Paukrtová (nezávislá za SOS)

Soňa Paukrtová (nezávislá za SOS) | Foto: Štěpán Kotrba

Novela předložená Antlem (ČSSD) a Paukrtovou (TOP 09) navrhuje, aby imunita pro ústavní činitele nebyla doživotní, ale vztahovala se pouze na dobu vykonávání mandátu. Přísnější varianta by sněmovnou podle předkladatelů ani neprošla.

„Podle mě by ústavní činitelé neměli mít vůbec žádnou imunitu. Náš návrh mohl být samozřejmě přísnější, ale poslanci by ho neschválili,“ tvrdí Miroslav Antl a pokračuje:

„Návrh navazuje na novelu ústavy, která se pracovně nazývá ‚přímá volba prezidenta‘. Prezidentu České republiky jsme omezili imunitu jen po dobu mandátu. Je nelogické, aby poslanci, senátoři a soudci Ústavního soudu na tom byli jinak.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byli senátoři Miroslav Antl a Jaroslav Kubera a senátorka Soňa Paukrtová

V rámci renovace ústavy však chce Antl náhled na imunitu ještě zpřísnit. Do současného návrhu chtěli s Paukrtovou původně zakotvit i to, že by poslanec či senátor přišel o mandát, jakmile by byl pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin nebo neúmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody.

„Ale byli jsme upozorněni na to, že když se budeme odlišovat od poslaneckého návrhu, tak prostě narazíme a bude se to diskutovat další dva roky a nedojde k žádnému omezení imunity,“ vysvětlil Antl.

Podle něj je nyní důležité hlavně to, aby byla novela schválena rychle a začala platit co nejdříve v návaznosti na omezenou imunitu prezidenta.

Jaroslav Kubera | Foto: Alžběta Švarcová

Kubera: Návrh problém imunity neřeší

Senátor Jaroslav Kubera z ODS přišel s protinávrhem, podle nějž by se imunita vztahovala jen na projevy a hlasování v parlamentu.

„S tímto návrhem jsem přišel již v roce 2006. Je to standardní situace v mnoha zemích a ten problém by to jednou provždy shodilo ze stolu. Dočasná imunita po dobu mandátu problém neřeší, jen ho posouvá.“

Mandáty se mohou řetězit

Kubera jako příklad uvedl aktuální kauzu Davida Ratha: „Pokud by byl nedotknutelný po dobu mandátu, ten by se mu mohl každé čtyři roky obnovovat a teprve třeba po 10 letech by policie vzala tu krabici a začala to znovu řešit,“ říká Kubera.

Někteří zákonodárci odmítli novelu podpořit, protože se bojí, že by bývalí ústavní činitelé mohli být snadným terčem pomsty mocenských skupin. Senátor Petr Lebeda řekl, že „média i soudci si na bývalém politikovi rádi smlsnou“.

Předkladatelka novely Soňa Paukrtová se ale této situace neobává. „Takovou situaci neočekávám. Imunita je navíc ochranou celého parlamentu, nikoli jednotlivých poslanců nebo senátorů. Pokud by orgány činné v trestním řízení chtěly něco takového udělat, tak si počkají na skončení mandátu a pak to prostě provedou.“

Martina Mašková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme