Návrh zákazu propagace komunismu dostal v Senátu šanci na schválení

Senátoři dali šanci na schválení novely trestního zákona, která by zakázala nejen propagaci nacismu, ale i komunistického hnutí a komunistických symbolů. Návrh novely teď projednají senátní výbory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Obsah novely upřesňuje jeden z jejích předkladatelů, senátor Jaromír Štětina: "Ta novela má říci, že propagace komunismu a nacismu, explicitně vyjádřeno, je trestná. A navíc kolega Mejstřík do této novely vsunul ještě zákaz používání komunistických a nacistických symbolů."

Podle senátora Václava Homolky z KSČM je návrh zbytečný. Problematiku podle něj řeší současná legislativa: "Já si myslím, že už současná úprava zákona tyhle věci proti demokracii řeší. Takže je to pro mě nadbytečná iniciativa. Myslím si, že se spíš pánové chtějí zviditelnit."

Rozprava v Senátu byla bouřlivá a zazněly v ní i osobní výpady. Zastánci normy připomínali komunistické zločiny. Kritici novelu označují za nedemokratickou a protiústavní. Po projednání ve výborech se novela vrátí do pléna Senátu. Pokud bude schválena, dostanou ji na stůl poslanci.

Martina Lustigová, Pavel Schrötter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme